STS High School 14–18 years of age

Jestem bardzo szczęśliwa, że wybrałam STS

Eliza z Holandii była na wymianie w Szwecji.

Dlaczego wyjechałaś na wymianę?

Chciałam przeżyć coś własnego, z dala od wszystkiego, co uważałam za normalne w domu. Chciałam poznać nowe rzeczy i kultury.

Jak to było mieszkać z rodziną goszczącą?

Moja rodzina goszcząca była niesamowita, dogadywaliśmy się od samego początku i zabrała mnie na wiele przygód.

Czy trudno było poznać nowych przyjaciół?

Nawiązywanie przyjaźni było łatwe, zajmuje trochę więcej czasu, aby Szwedzi się otworzyli, ale kiedy już to zrobią, są najmilszymi ludźmi, jakich kiedykolwiek spotkasz.

Czego nauczyłaś się podczas pobytu za granicą?

Nauczyłam się także mówić po szwedzku i poznałam kulturę szwedzką i lapońską. Najważniejsze, czego się nauczyłam, to jak stać się bardziej niezależnym i pewnym siebie.

Co było najlepsze w twojej wymianie?

Powiedziałabym, że najlepszą rzeczą w moim roku wymiany było poznanie wielu innych studentów z wymiany podczas weekendowych zajęć organizowanych przez STS. Przez dwa dni spotykałam ludzi, którzy stali się moimi najlepszymi przyjaciółmi.

Twoje najlepsze wspomnienie?

Najlepiej wspominam byłą studentkę z wymiany, którą gościła moja rodzina goszcząca, i jej rodzinę, która przyjechała w odwiedziny podczas przerwy wielkanocnej. Spędziliśmy noc w domku mojej rodziny goszczącej i wybraliśmy się na małą wycieczkę do Norwegii.

Czy możesz polecić wyjazd na wymianę?

Tak! To świetny sposób, aby stać się bardziej niezależnym, poznać innych ludzi i kultury, nauczyć się nowego języka i zobaczyć świat w innym świetle niż w domu.

Czy możesz polecić wyjazd do Szwecji?

Tak. Poleciłabym wyjazd każdemu, kto chce nauczyć się nowego języka i kultury oraz lubi trochę zimnej pogody. Długie zimy mogą być sporym wyzwaniem, ale wszystkie aktywności na śniegu, które robiliśmy w weekendy i zorza polarna sprawiły, że byłam zmotywowana i szczęśliwa.

Dlaczego wybrałaś STS?

Wybrałam STS, ponieważ miałem dobre przeczucia podczas rozmowy z nimi. Wyjaśnili mi wszystko bardzo dobrze, byli bardzo otwarci poinformowali mnie o wszystkich aspektach roku wymiany i pomogli mi przejść przez proces aplikacji. Zawsze szybko rozwiązywali wszelkie problemy i sprawili, że moja wymiana przebiegła bardzo sprawnie. Jestem bardzo szczęśliwa, że wybrałam STS.

Jakie masz plany na przyszłość?

Teraz rozważam studiowanie za granicą na uniwersytecie, może w Szwecji. Rok spędzony na wymianie bardzo wpłynął na moją przyszłość, przed wymianą nigdy nie rozważałabym studiowania za granicą na uniwersytecie, ale rok spędzony na wymianie dał mi pewność, że mogę to zrobić.

Jakieś wskazówki dla przyszłych studentów z wymiany?

  1. Zacznij mówić w danym języku tak szybko, jak to możliwe. To świetna zabawa i o wiele łatwiej jest się uczyć mówiąc!
  2. Korzystaj z każdej okazji, aby próbować nowych rzeczy. Wybierz przedmiot w szkole, którego nie mógłbyś wybrać w domu, dołącz do klubu, spróbuj nowych sportów i aktywności. Masz taką szansę tylko raz w życiu.
  3. Wskazówka dotycząca jedzenia: jedz jak najwięcej "köttbullar med lingonsylt" (klopsików z dżemem)!