STS High School 14–18 years of age

Odkryłam siebie na nowo i zrozumiałam, co chcę robić

Vittoria z Włoch spędziła swoją wymianę w Niemczech.

Gdzie pojechałaś?

Spędziłam 11 miesięcy w Starnbergu, małym miasteczku położonym 30 minut od Monachium w Bawarii. To było najlepsze doświadczenie w moim dotychczasowym życiu.

Dlaczego Niemcy?

Uczęszczam do liceum językowego i kiedy wybrałam Niemcy, uczyłam się niemieckiego już od trzech lat. Nie byłam zbyt dobra z niemieckiego; w ogóle go nie lubiłam. Pomyślałam więc, że najlepszym sposobem na pokonanie tej przeszkody będzie po prostu pojechanie tam i doskonalenie języka.

Jak to było mieszkać z rodziną goszczącą?

Moje doświadczenie z rodziną goszczącą było wyjątkowe. W rzeczywistości miałam dwie rodziny goszczące. Po pierwszych trzech miesiącach razem, moja pierwsza rodzina goszcząca i ja zdaliśmy sobie sprawę, że to nie było właściwe dopasowanie. W ciągu dwóch tygodni STS zdołał znaleźć mi drugą rodzinę goszczącą: najlepszą rodzinę, jaką kiedykolwiek spotkałam! Miałam z nimi wiele współnego. Po raz pierwszy w życiu pojechałam na narty, oprowadzili mnie po Monachium i wielu innych miejscach w Niemczech. Życie w rodzinie, która nie jest twoją własną, może być trudne na początku, ale z czasem poznajesz się nawzajem i nawiązujesz prawdziwą relację opartą na zaufaniu i uczuciu. Jestem teraz w bardzo dobrych stosunkach z obiema rodzinami i nawet odwiedziłam je już po powrocie do domu.

Czy łatwo/trudno było zdobyć przyjaciół?

Podobnie jak moja rodzina goszcząca, moi przyjaciele również byli kluczową częścią tego roku za granicą. Nie miałam szczególnych problemów z nawiązywaniem znajomości; jestem bardzo towarzyską osobą, zawsze otwartą na nowe znajomości. Miałam również szczęście, ponieważ ludzie, których poznałam, byli bardzo przyjaźni od samego początku. Pomogli mi zintegrować się w szkole, a zwłaszcza podczas lekcji, naprawdę zachęcali mnie do mówienia po niemiecku i nauki tego języka, który wcześniej był dla mnie straszny.

Jak było w szkole?

System bardzo różni się od tego, do którego przywykłam we Włoszech. To była super zorganizowana szkoła. Dała mi możliwość uprawiania tak wielu zajęć: różnych sportów, kursów językowych, praktycznych warsztatów z dziennikarstwa, fotografii, sztuki, matematyki i geografii, możliwość występu na koncercie na koniec roku, biorąc udział w lekcjach śpiewu i muzyki, i wiele więcej! Brałam udział w kursie dziennikarskim i fotograficznym, a także w lekcjach siatkówki i tańca.

Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie?

Gdybym miała mówić o najlepszych wspomnieniach z mojego roku za granicą, musiałabym stworzyć bardzo długą listę. Mógłabym mówić o wycieczce szkolnej do Berlina z moją klasą, wakacjach w Berlinie z moją rodziną goszczącą lub obozie STS w Paryżu. Jednym z momentów, które najbardziej utkwiły mi w sercu, były moje 18. urodziny. Byłam trochę smutna, ponieważ we Włoszech jest to bardzo ważne święto i tęskniłam za przyjaciółmi, a zwłaszcza za rodziną. Ale dzięki moim przyjaciołom i fantastycznej rodzinie goszczącej miałam przyjęcie urodzinowe, o którym zawsze marzyłam, z ludźmi, na których najbardziej mi zależało.

Jak wymiana wpłynie na Twoją przyszłość?

Dzięki temu rokowi za granicą odkryłam siebie na nowo i zrozumiałam, co chcę robić w przyszłości. Po powrocie z Niemiec zaczęłam ostatni rok liceum, zdałam certyfikaty z języka niemieckiego B1 i B2 w Instytucie Goethego, a za niecałe dwa miesiące zdam maturę. We wrześniu wrócę do Niemiec, gdzie spędzę rok jako Au Pair. W międzyczasie będę uczyć się do certyfikatu C1 z języka niemieckiego, który pomoże mi dostać się na uniwersytet, na który chciałabym uczęszczać w Monachium. Jestem bardzo zdeterminowana, aby osiągnąć ten cel i jeśli osiągnęłam ten punkt teraz, to głównie dzięki mojej rodzinie i wszystkim pracownikom STS, którzy spełnili moje największe marzenie i zawsze mnie wspierali.

Twoja najlepsza rada?

  1. To jest doświadczenie raz w życiu, więc zrób to! Nie bój się, wsiądź do samolotu i spełnij swoje marzenie. To sprawi, że się rozwiniesz; staniesz się bardziej dojrzała i odpowiedzialna, nauczysz się żyć i szanować zwyczaje i tradycje inne niż twoje, zyskasz drugą rodzinę i poznasz wielu nowych przyjaciół. Jestem teraz zakochana w Niemczech i tęsknię za nimi coraz bardziej każdego dnia, odkąd wyjechałam.
  2. Gorąco polecam przyszłym uczniom z wymiany aktywny udział w zajęciach szkolnych, zwłaszcza jeśli wyniki w nauce nie mogą być wysokie z powodu trudności językowych. Udział i zainteresowanie na pewno zostaną docenione i nagrodzone!
  3. Nie postrzegaj końca roku wymiany jako smutnej rzeczy, ale raczej doceniaj to doświadczenie, które z pewnością otworzy przed Tobą wiele możliwości w przyszłości!