STS High School 14–18 years of age
Ciepło nordyckiego życia

Szkoła średnia w Finlandii

Classic
Wiek 15-18

Surowa, nordycka sceneria Finlandii jest domem dla fascynującej dzikiej przyrody, dziewiczych lasów, około 200 000 jezior i najszczęśliwszych ludzi na świecie, nie wspominając o najlepszym w Europie systemie edukacji i niezwykle wysokiej jakości życia (nie zapominając o saunach).

High School Classic

Program High School Classic to tradycyjny program wymiany, który wybiera większość naszych uczniów. Jest to idealny program dla tych, którzy pragną zdobyć doświadczenie w szkole średniej za granicą i są otwarci na wszystkie sytuacje, jakie może przynieść ta wymiana. Oto jak to działa: na podstawie Twojego profilu dopasowujemy Cię do rodziny goszczącej i szkoły- może to być dowolne miejsce w Finlandii! Jeśli szukasz przygody i jesteś otwarty na niespodzianki podczas wymiany licealnej, to jest to program dla Ciebie.

Spotkajmy się

Pobierz naszą broszurę

Pobierz teraz naszą broszurę i przeczytaj wszystko o STS High School, naszych miejscach docelowych i wyjątkowym okresie za granicą, który może być przygodą Twojego życia!

Witamy w Finlandii

Przez ostatnie kilka lat Finlandia znajdowała się na szczycie listy najszczęśliwszych krajów świata, co mogłoby zaskoczyć wielu. Finowie na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość powściągliwi, gdyż muszą znosić długie, mroźne zimy. Jednak, gdy poznasz ich z bliska, zauważysz ludzi, kochających życie na świeżym powietrzu, którzy cieszą się przyjemnościami zimy, posiadającymi wiedzę, jak korzystać z darów natury i dobrze się przy tym bawić.

Liczba ludności: 5,5 mln
Powierzchnia: 338 tys. km2
Jeziora: 188,000
Wyspy: 40,000
Stolica: Helsinki (630 tys. mieszkańców)
Języki: Fiński i szwedzki (5% ludności)
Waluta: Euro
Numer kierunkowy kraju: +358

Fińskie zabawy, zabawni Finowie

Finowie są ciepli i autentyczni. Choć na początku mogą wydawać się nieco nieśmiali, to po bliższym poznaniu można znaleźć lojalnych przyjaciół. Niech Cię nie zrazi specyficzne fińskie poczucie humoru. Dobrym przykładem tego humoru są liczne festiwale i imprezy organizowane co roku w całym kraju, takie jak: Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon, Mistrzostwa Świata w Gitarze Powietrznej i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Kuchnia fińska jest raczej podobna do innych krajów nordyckich, ale mimo to ma swoje własne specjały. Większość fińskich specjałów zawiera łososia lub renifera, ale warzywa i mięso są również powszechnie używane. Czyste, naturalne jedzenie jest bardzo ważne dla Finów i większość potraw jest przygotowywana ze świeżych składników. Oczywiście Finowie lubią też od czasu do czasu wyjść na pizzę lub hamburgera.

Edukacja na światowym poziomie

System szkolnictwa w Finlandii jest znany jako jeden z najlepszych na świecie, promujący krytyczne myślenie i intelektualne poszukiwania, a nie powtarzanie i zapamiętywanie. Zadania domowe są minimalne, a dni szkolne krótsze, ponieważ czas wolny jest postrzegany jako istotna część zdrowej i pełnej edukacji. Ale chociaż atmosfera w szkole jest ogólnie bardziej zrelaksowana, fińscy uczniowie konsekwentnie plasują się wśród najlepszych na świecie w zakresie czytania, matematyki i nauk ścisłych.

Elastyczny system szkolny

Edukacja w szkole średniej w Finlandii zapewnia uczniom szeroką wiedzę ogólną przygotowując ich do rozpoczęcia studiów na uniwersytecie, uniwersytecie nauk stosowanych lub w instytucie szkolenia zawodowego. Większość szkół średnich w Finlandii (znanych jako lukio) ma elastyczny system "bezklasowy", co oznacza, że uczniowie mogą kończyć naukę w swoim własnym tempie w ciągu dwóch do czterech lat. Szkoły nie są oparte na wieku, ale na kursach bez określonych roczników, więc w każdej grupie można znaleźć uczniów w wieku od 16 do 19 lat.

Codziennie coś nowego

Rok akademicki podzielony jest na pięć okresów, z osobnym harmonogramem dla każdego okresu koncentrującym się na określonych przedmiotach. Każdy okres kończy się następnie "tygodniem testowym". W ten sposób będziesz miał okazję uczyć się różnych przedmiotów i zawsze będziesz odkrywał nowe rzeczy i poznawał nowych ludzi.

Dzień szkolny zaczyna się między 8 a 10 rano i zazwyczaj kończy się około 14-16po południu. Zwyczajem jest 45-minutowa przerwa na lunch, gdzie lunch jest zapewniony za darmo dla wszystkich studentów. Obowiązkowe przedmioty obejmują język fiński i język obcy, literaturę, matematykę, środowisko i nauki przyrodnicze, nauki humanistyczne i społeczne oraz wychowanie fizyczne.

Twój dom z dala od domu

Nasze wspaniałe rodziny goszczące można znaleźć w całej Finlandii. Wszystkie łączy jedna ważna cecha: nie mogą się doczekać, aby powitać Cię w swoim domu, pokazać Ci swój kraj i sposób życia, a także podzielić się niesamowitymi doświadczeniami.

Twoja rodzina goszcząca stanie się naprawdę Twoim domem z dala od domu. Fińskie rodziny spędzają dużo czasu razem, jedzą razem kolację, wieczory spędzają w domu ciesząc się swoim towarzystwem lub uprawiając swoje hobby. Wykorzystaj szansę, aby dowiedzieć się o ich życiu i zainteresowaniach i nie bój się do nich dołączyć!

Wzajemny szacunek i otwarta komunikacja

Od studentów z wymiany oczekuje się udziału w zajęciach rodzinnych i pomocy w pracach domowych, takich jak zmywanie naczyń, utrzymywanie porządku, robienie codziennych zakupów. Dzieci i młodzież mają w Finlandii dużą swobodę, ale ta swoboda wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Rodzice ufają swoim dzieciom, że będą ich informować o miejscu pobytu i dotrzymają słowa, zgodnie z wysokimi wyobrażeniami Finów o lojalności i niezawodności.

W rezultacie, fińskie rodziny cieszą się swobodną i otwartą komunikacją. Potrafią być ze sobą szczerzy, rozmawiająna każdy temat, szanują wzajemnie swoje opinie. Ten bezpośredni sposób komunikacji może być na początku dziwny dla niektórych studentów, ale na dłuższą metę bardzo pomoże Ci nawiązać kontakt z rodziną goszczącą i da Ci możliwość swobodnego wyrażania siebie.

Get the real stories from our students

Krótkie informacje

 • Kto może uczestniczyć: uczniowie w wieku 15-18 lat w dniu przyjazdu
 • Wyjazd: Sierpień i styczeń
 • Wymagania językowe: dobry angielski
 • Długość kursu: 5 lub 10 miesięcy
 • Wiza: wymagana dla studentów spoza Europy
 • Welcome Camp: w cenie
 • Rok szkolny: Od sierpnia do maja/czerwca
 • Dzień szkolny: 8/10am-2/4pm
 • Przedmioty: niektóre obowiązkowe i wiele do wyboru
 • Wycieczki zorganizowane: wycieczki w Finlandii i innych krajach nordyckich

Czas wolny w Finlandii

Finowie nie zamykają się w domu podczas mroźnej zimy. Zamiast tego przystosowują się i wykorzystują ją jak najlepiej. Pamiętaj, aby podczas wymiany spróbować jazdy na łyżwach i nartach biegowych oraz nie pominąć sauny!

Studentom z wymiany zaleca się udział w zajęciach dodatkowych w lokalnych klubach, ponieważ fińskie szkoły rzadko organizują jakiekolwiek zajęcia. Popularne zajęcia to sport, udział w klubach kulturalnych, imprezach towarzyskich, zajęcia ze sztuki, muzyki i teatru. Wszystko to pomaga poznać nowych przyjaciół, takżepoza szkołą.

Wspaniałe przygody na świeżym powietrzu

Finowie kochają plenery i cieszą się pięknem swojego kraju przez cały rok. Latem wielu mieszkańców miast wyjeżdża na wieś do swoich domków letniskowych nad jeziora. Weekendy i wakacje finowie spędzają na pływaniu, wędkowaniu i oczywiście w saunie. Inne popularne zajęcia finów to jazda na rowerze, jogging, sporty wodne i narodowy sport - pesäpallo (fińska wersja baseballu).

Dla wielufinów zima jest szczytem sezonu sportowego. Narciarstwo biegowe i zjazdowe jest możliwe prawie wszędzie w Finlandii, a wędkarstwo lodowe lub pływanie w lodowatej wodzie staje się coraz bardziej popularne. Jednak najbardziej popularnym sportem jest z pewnością hokej na lodzie.

Odkrywaj dalej

Dla naszych uczniów szkół średnich organizujemy wycieczki, aby mogli więcej przeżyć i zobaczyć podczas pobytu za granicą.Aby uzyskać więcej informacji na temat wycieczek w Finlandii i okolicach, a także w innych krajach nordyckich-skontaktuj się z lokalnym koordynatorem.

STS Welcome Camp w Europiee

Twoja wymiana rozpoczyna się od naszego obozu powitalnego w Europie! Welcome Camp to najlepszy możliwy początek wymiany, wypełniony zwiedzaniem, seminariami, nowymi przyjaźniami i mnóstwem zabawy.

Co jest zawarte

 • Przejazd w dwie strony w tym opłaty lotniskowe
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej
 • Pełne wyżywienie w rodzinie goszczącej
 • Spot szkolny w lokalnej szkole ponadgimnazjalnej
 • Osobista pomoc i osoba do kontaktu zarówno w kraju macierzystym jak i goszczącym
 • STS Welcome Camp 
 • Orientacja przedwyjazdowa online
 • Wsparcie awaryjne 24/7
 • Wywiad swobodny 
 • Spotkania i materiały przygotowujące Ciebie i rodziców
 • Plecak z logo STS
 • Dyplom STS

Ceny

Długość
Okres
Rok sprzedaży
Cena
5 miesiące
Fall
2024
Od 12.550 €
10 miesiące
Fall
2024
Od 14.050 €
5 miesiące
Wiosna
2025
Od 12.550 €
5 miesiące
Fall
2025
Od 12.550 €
10 miesiące
Fall
2025
Od 14.050 €

Zaaplikuj

O tobie/ uczniu

Opiekun