STS High School 14–18 years of age
W sercu Europy

Szkoła średnia w Szwajcarii

Classic
Wiek 15-18

Uwielbiasz jeździć na nartach? W takim razie znalazłeś idealny kraj na wymianę licealną. Piękna Szwajcaria często kojarzy się z ośnieżonymi Alpami i jest uważana za raj dla narciarzy.

High School Classic

High School Classic to tradycyjny program wymiany licealnej, wybierany przez większość naszych uczniów. Jest to idealny program dla tych, którzy tęsknią za prawdziwym doświadczeniem szkoły średniej za granicą i są gotowi na wszystkie niespodzianki, które może przynieść. Oto jak to działa: na podstawie Twojego profilu znajdujemy Ci odpowiednią rodzinę goszczącą i szkołę, a co najlepsze, może to być dowolne miejsce Szwajcarii, od pięknych miast po potężne Alpy Szwajcarskie! Jeśli jesteś otwarty na przygodę i chcesz dać się zaskoczyć swoim doświadczeniem z wymiany, to jest to program dla Ciebie.

Spotkajmy się

Pobierz naszą broszurę

Pobierz teraz naszą broszurę i przeczytaj wszystko o STS High School, naszych miejscach docelowych i wyjątkowym okresie za granicą, który może być przygodą Twojego życia!

Więcej niż jazda na nartach

Szwajcaria ma do zaoferowania więcej niż dobrze utrzymane stoki. Na przykład jest domem dla światowej sławy luksusowych zegarków i wykwintnej czekolady. Są tam nowoczesne miasta z doskonałą komunikacją miejską. Standard życia jest wysoki w tym schludnym, dobrze zorganizowanym i zróżnicowanym kulturowo kraju. W Szwajcarii mówi się wieloma językami, ale będziesz mieszkał w części niemieckojęzycznej.

Mały, ale przytulny

Kraj jest stosunkowo niewielki, co oznacza, że masz łatwy dostęp do jego poszczególnych części. Szwajcaria leży również w środku Europy, co oznacza, że Francja, Włochy, Niemcy i Austria są blisko i można spędzić część wakacji na nartach w Alpach lub opalając się na Riwierze.

Liczba ludności: 8,1 mln
Powierzchnia: 41 285 km2
Stolica: Berno
Największe miasto: Zurych
Języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i romański
Najwyższa góra: Dufourspitze (Monte Rosa), 4 634 m n.p.m.
Waluta: frank szwajcarski
Kod kraju: +41

Szkoła średnia w Szwajcarii

W Szwajcarii istnieją różne rodzaje szkół średnich, po sześcioletniej szkole podstawowej. Jako uczeń z wymiany zostaniesz prawdopodobnie umieszczony w Gymnasium lub Mittelschule. Dla szwajcarskich studentów szkoła prowadzi do stopnia zwanego maturą. Jest to wymagane, aby dostać się na studia.

Na tym poziomie są cztery specjalizacje: nauki ścisłe, języki nowożytne, łacina lub klasyka. Wszystkie programy obejmują język niemiecki, angielski, matematykę, biologię, chemię lub fizykę, historię, geografię i sport.

Niemiecka szkoła

Szwajcaria ma trzy języki urzędowe: włoski, francuski i niemiecki Większość naszych uczniów żyje w rodzinie niemieckojęzycznej i dlatego uczęszcza do niemieckiej szkoły. Aby móc ukończyć studia, należy uczyć się języka niemieckiego przez co najmniej dwa lata.

Twoja szwajcarska rodzina

Podczas wymiany w liceum będziesz mieszkać u niemieckojęzycznej rodziny. Aby zostać przyjętym do szwajcarskiej szkoły, musisz uczyć się niemieckiego przez dwa lata. Oczywiście pomoże to również w komunikacji z rodziną.

Duża część rozmów w domu odbywa się wokół stołu obiadowego. Szwajcarskie rodziny często jedzą lekką kolację o siódmej, kiedy to siadają razem i rozmawiają o dniu. W ten sposób w łatwy i przyjemny sposób poznaje się kulturę, zwyczaje i wyrażenia.

Członek rodziny od początku

Nasze starannie dobrane rodziny goszczące sprawią, że poczujesz się jak w domu od momentu przyjazdu. Młodzi ludzie prowadzą stosunkowo wolne i niezależne życie i sami decydują o tym, co będą robić po szkole. To działa dobrze, o ile poinformujesz rodziców goszczących o swoich planach. Podobnie jak w domu, będzie się od Ciebie oczekiwać pomocy w domu, np. ścielenia łóżka czy nakrywania stołu po obiedzie.

Ekolodzy

Szwajcarzy kochają swoje piękne krajobrazy. Powietrze jest przejrzyste, a woda czysta. Mieszkańcy często mają na uwadze środowisko naturalne. Nie zdziw się, jeśli po zamieszkaniu ze szwajcarską rodziną zaczniesz myśleć podobnie.

Get the real stories from our students

Krótkie informacje

 • Kto może jechać: 15-18 lat w momencie przyjazdu
 • Miesiąc wyjazdu: sierpień/styczeń
 • Wiza: nie jest wymagana
 • Kurs przygotowawczy: tak, STS Welcome Camp w cenie
 • Rok szkolny: sierpień - lipiec
 • Czas pracy szkoły w tygodniu: ok. 42 h
 • Przedmioty: niektóre obowiązkowe i wiele przedmiotów fakultatywnych

Wypoczynek na najwyższym poziomie

W weekendy szwajcarskie dworce kolejowe są wypełnione ludźmi zmierzającymi w góry. Jeśli lubisz narty i piesze wycieczki, Szwajcaria jest rajem. Stoki na większych wysokościach są otwarte przez większość roku, a wędrówki wiosną i latem, kiedy doliny są zielone, są wyjątkowym doświadczeniem. Nie zapomnijcie spakować nart i butów.

Spędzaj czas z nowymi przyjaciółmi

Jeśli wolisz coś mniej wymagającego fizycznie, możesz wybrać się do kina, muzeum, posiedzieć w kawiarni lub poszperać w sklepach. Twoi nowi przyjaciele i rodzina pokażą Ci najlepsze miejsca. W Twoim nowym mieście rodzinnym będzie wiele do zrobienia i zobaczenia.

Weź pociąg do największych miast Szwajcarii - Zurychu, Berna i Genewy, jeśli możesz. Wszystkie one są warte odwiedzenia.

Oprowadzimy cię po

Nasi pracownicy STS w Szwajcarii z niecierpliwością czekają, aby Cię oprowadzić i zapewnić Ci dobrą zabawę. Nasi studenci z wymiany w Szwajcarii spotykają się zazwyczaj od trzech do czterech razy w ciągu roku. Organizujemy różne wycieczki i zajęcia dzienne, w zależności od tego, czym interesują się uczniowie. Może to być na przykład wizyta w Europa Park, jazda na łyżwach lub wycieczki do znanych miejsc i zabytków. Przedstawiciel rejonu udzieli Ci więcej informacji na miejscu.

STS Welcome Camp w Europie

Twoja wymiana rozpoczyna się od naszego zabawnego obozu powitalnego w Europie! Welcome Camp to najlepszy możliwy początek wymiany, wypełniony zwiedzaniem, seminariami, nowymi przyjaciółmi i mnóstwem zabawy.

Co jest zawarte

 • Przejazd w dwie strony w tym opłaty lotniskowe
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej
 • Pełne wyżywienie w rodzinie goszczącej
 • Spot szkolny w lokalnej szkole ponadgimnazjalnej
 • Osobista pomoc i osoba do kontaktu zarówno w kraju macierzystym jak i goszczącym
 • STS Welcome Camp 
 • Orientacja przedwyjazdowa online
 • Wsparcie awaryjne 24/7
 • Wywiad swobodny 
 • Spotkania i materiały przygotowujące Ciebie i rodziców
 • Plecak z logo STS
 • Dyplom STS

Ceny

Długość
Okres
Rok sprzedaży
Cena
5 miesiące
Fall
2025
Od 10.850 €
10 miesiące
Fall
2025
Od 12.050 €
5 miesiące
Fall
2024
Od 10.850 €
10 miesiące
Fall
2024
Od 12.050 €
5 miesiące
Wiosna
2025
Od 10.850 €

Zaaplikuj

O tobie/ uczniu

Opiekun