STS High School 14–18 years of age
Podróż do kraju goszczącego

Podróż do miejsca docelowego

Większość studentów z wymiany podróżuje do miejsca docelowego samodzielnie. Jednak w zależności od tego, gdzie się wybierasz i ile osób jedzie w to samo miejsce, w tej samej podróży może uczestniczyć wielu uczniów. Dlatego dobrze jest używać żółtego plecaka STS, który od nas otrzymasz. Ułatwi to Tobie i innym uczniom z wymiany wzajemne rozpoznanie się, jeśli wybieracie się w tę samą podróż. Używanie żółtego plecaka STS ułatwi również rodzinie goszczącej i naszym pracownikom dostrzeżenie Cię podczas spotkania na peronie kolejowym lub na lotnisku.
Twój wyjazd na nową przygodę zależy od tego, kiedy rozpocznie się szkoła i kiedy rodzina goszcząca będzie mogła Cię przyjąć. Pamiętaj: wiele szkół za granicą rozpoczyna się we wrześniu. Jeśli bierzesz udział w naszym obozie powitalnym (Welcome Camp’ie), najpierw udasz się tam, a następnie do miejsca docelowego.
STS zarezerwuje podróż i wyśle bilety, gdy podróż będzie się zbliżać. Dokumenty podróżne są w formie cyfrowej i będą dostępne w telefonie. Pamiętaj, aby mieć paszport, wizę i inne dokumenty podróżne łatwo dostępne w bagażu podręcznym. Adres i numer telefonu rodziny goszczącej oraz lokalnego koordynatora również powinny być łatwo dostępne.

10 rzeczy do spakowania do walizki

Pamiętaj, aby spakować się jak najmnie. Kilka rzeczy, które warto ze sobą zabrać:

  1. Paszport i informacje/świadectwo szczepień
  2. Telefon, słuchawki i ewentualnie aparat fotograficzny
  3. Komputer
  4. Ładowarki i adaptery, jeśli w kraju goszczącym są inne gniazdka elektryczne niż w domu.
  5. Leki na receptę
  6. Produkty higieniczne na pierwszy miesiąc
  7. Jeśli nosisz okulary, weź ze sobą dodatkową parę
  8. Ubrania: Dowiedz się czy w szkole będzie obowiązywał mundurek, czy też są inne zasady dotyczące ubioru, które należy wziąć pod uwagę? Pamiętaj również, że będziesz pewnie kupować noweubrania.
  9. Twoje ulubione przedmioty, bez których nie chcesz się obyć
  10. Mały prezent dla rodziny goszczącej. Nie musi to być nic wielkiego ani wystawnego. Twoje ulubione słodycze lub książka kucharska z przepisami z Twojego kraju to świetny prezent!

Gdy już nawiążesz kontakt z rodziną goszczącą, poproś ją również o istotne wskazówki odtyczące Twojego przyjazdu!

Przyjazd do kraju goszczącego

Po przybyciu do miejsca docelowego spotkamy się na dworcu kolejowym lub lotnisku. Następnie razem udamy się na spotkanie z rodziną goszczącą. Po dotarciu do rodziny goszczącej dobrze jest jak najwcześniej porozmawiać o zasadach i sposobie funkcjonowania. W ten sposób można uniknąć wielu nieporozumień od samego początku.

Warto również wiedzieć, że czasami robimy zdjęcia naszym uczniom podczas Welcome Camp. Zdjęcia te mogą być udostępniane na kanałach społecznościowych STS, takich jak TikTok, Instagram i Facebook. Jeśli Ty lub Twoi rodzice nie chcecie, abyście znaleźli się na zdjęciu, ważne jest, abyście powiadomili nas o tym na długo przed wyjazdem.