STS High School 14–18 years of age
Starożytna kultura w centrum uwagi

Szkoła średnia w Chinach

Classic
Wiek 15-18

Mieszkaj i studiuj w jednym z najbardziej dynamicznych krajów świata, który łączy w sobie najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne z historią sięgającą tysiącleci. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wydają się łączyć w Chinach. Odkryj jego unikalną kulturę i fascynujący język od wewnątrz podczas niezapomnianej wymiany licealnej.

High School Classic

High School Classic to tradycyjny program wymiany licealnej, wybierany przez większość naszych uczniów. Jest to idealny program dla tych, którzy tęsknią za prawdziwym doświadczeniem szkoły średniej za granicą i są gotowi na wszystkie niespodzianki, które może przynieść. Oto jak to działa: na podstawie Twojego profilu, dopasowujemy Cię do rodziny goszczącej i szkoły. W Chinach będziesz mógł również skorzystać z zakwaterowania typu campus-homestay combo, gdzie w tygodniu będziesz mieszkał na kampusie z lokalnymi studentami, a weekendy spędzał u chińskiej rodziny goszczącej. Jeśli jesteś otwarty na przygodę i chcesz dać się zaskoczyć podczas wymiany, to jest to program dla Ciebie.

Spotkajmy się

Pobierz naszą broszurę

Pobierz teraz naszą broszurę i przeczytaj wszystko o STS High School, naszych miejscach docelowych i wyjątkowym okresie za granicą, który może być przygodą Twojego życia!

Język warty miliardy

Chiny to także ogromny kraj, o wielkiej różnorodności naturalnych krajobrazów i różnicach kulturowych w poszczególnych regionach. Od strzelistych Himalajów w Tybecie, przez głębokie pustynie na wschodzie, tropikalne wyspy na Morzu Południowochińskim, po lasy bambusowe i tarasy ryżowe w Yunnan i Sichuan - jest tu tyle do odkrycia. Nie zapominaj też o cudach stworzonych przez człowieka! Znajdziesz tu zarówno imponujące miejsca historyczne, takie jak Wielki Mur Chiński czy Terakotowa Armia, jak i nowoczesne cuda w najnowocześniejszych miastach, takich jak Szanghaj czy Shenzhen. Czegokolwiek byś nie szukał, znajdziesz to w Chinach.

Chiny mają największą na świecie populację i najstarszą nieprzerwaną cywilizację, z bogatą historią sięgającą ponad 4 000 lat. Chiński jest obecnie najczęściej używanym językiem na świecie, a wraz z rosnącym wpływem Chin stanie się językiem przyszłości. Przygotuj się na przyszłość w najlepszy możliwy sposób dzięki jedynej w swoim rodzaju wymianie w jedynym w swoim rodzaju kraju.

Nauka języka

W Chinach mówi się wieloma różnymi językami, ale oficjalnym językiem mówionym jest mandaryński, używany przez zdecydowaną większość populacji w codziennej komunikacji. Zalecamy, abyś przed rozważeniem wymiany licealnej w Chinach posiadał już podstawową znajomość mandaryńskiego, jak również dobry poziom języka angielskiego.

Liczba ludności: 1,386 mld
Powierzchnia: 9,597 mln km2
Języki: Mandaryński, kantoński i wiele innych regionalnych języków i dialektów
Stolica: Pekin
Religie: Buddyzm, taoizm, konfucjanizm, chrześcijaństwo i inne
Waluta: Yuan chiński (Renminbi)

Doświadczenie chińskiej szkoły

Edukacja jest traktowana w Chinach bardzo poważnie, więc może być wyzwaniem, ale również bardzo satysfakcjonującym. Rok szkolny trwa od września do lipca, a wakacje zimowe zazwyczaj przypadają w styczniu. Przeciętny dzień szkolny zaczyna się o 7:30 i trwa do około 17:00. Organizowane są również wieczorne sesje naukowe, na których zazwyczaj przygotowuje się do egzaminów wstępnych na uniwersytet.

Oczywiście, doświadczenie w szkole średniej może się różnić w zależności od miejsca, ale ogólnie rzecz biorąc, obowiązkowe kursy dla szkoły średniej w Chinach obejmują matematykę, język angielski, historię, geografię, politykę, chemię, fizykę, biologię i oczywiście język chiński.

Wcześniejsza znajomość języka chińskiego

Język chiński bardzo różni się od języków zachodnich, ale nie jest tak trudny do nauczenia, jak mogłoby się wydawać. Gramatyka jest stosunkowo prosta. Nauka pisania chińskich znaków może być wyzwaniem, ale dla wielu jest to najlepsza część nauki języka. Istnieje ponad 80 000 znaków, ale do codziennej komunikacji potrzebujesz tylko około 3 000.

Pewna wcześniejsza znajomość języka chińskiego jest wymagana w celu odbycia wymiany w szkole średniej w Chinach. Musisz mieć za sobą minimum 1 rok nauki języka chińskiego. Zalecamy również, abyś starał się komunikować w języku chińskim tak często, jak to możliwe od momentu przyjazdu, aby naprawdę zanurzyć się w doświadczeniu i zrobić szybki postęp w swoich umiejętnościach językowych.

Życie w Chinach

Podczas wymiany w Chinach będziesz miał niepowtarzalną okazję doświadczyć dwóch różnych stylów zakwaterowania. W ciągu tygodnia będziesz mieszkać w akademikach szkolnych na kampusie razem z chińskimi studentami. W weekendy będziesz mieszkać u lokalnej chińskiej rodziny goszczącej, z którą będziesz dzielić wszystkie aspekty życia codziennego. Te formy zakwaterowania będą bardzo różne, ale obie wniosą coś ciekawego i ważnego do Twojej wymiany, zapewniając głębokie zanurzenie w kulturze i wspaniałe możliwości poprawy Twoich umiejętności językowych.

Chińskie rodziny goszczące

Bez wątpienia pobyt u rodziny goszczącej jest najlepszym sposobem na naukę języka i zanurzenie się w lokalnej kulturze. Nie będziesz tylko obserwował chińskiego stylu życia, będziesz nim żył. Będziesz miał niemal nieograniczone możliwości doświadczania i uczestniczenia w kulturze oraz używania języka na co dzień w realnych sytuacjach.

Przez cały czas trwania wymiany, Twój lokalny koordynator będzie w kontakcie z Tobą i Twoją rodziną goszczącą, aby upewnić się, że masz wszystko czego potrzebujesz i zapewnić Ci dobre doświadczenia. Możesz się z nim skontaktować w każdej chwili, jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia.

Święta narodowe

W Chinach jest kilka świąt narodowych w ciągu roku, a Ty będziesz miał okazję obchodzić je w tradycyjny sposób ze swoją rodziną goszczącą. Niektóre z nich mają stałe daty, takie jak Dzień Majowy (1 maja), podczas gdy inne są zgodne z kalendarzem księżycowym i przypadają na różne dni każdego roku, jak na przykład Chiński Nowy Rok, który zwykle wypada w styczniu lub lutym.

Hej, jesteśmy na TikToku!

Krótkie informacje

 • Kto może uczestniczyć: Uczniowie w wieku 15-18 lat w momencie przyjazdu
 • Wyjazd: Sierpień/wrzesień
 • Wymagania językowe: Podstawowa znajomość języka chińskiego mandaryńskiego zalecana (używanie Pinyin), najlepiej 2 lata nauki. Pod koniec doświadczenia zalecamy przystąpienie do testu HSK, aby poświadczyć swój poziom języka chińskiego.
 • Wiza: Obowiązkowa
 • Kurs przygotowawczy: Tak, obóz powitalny w Pekinie i lokalna orientacja w społeczności/szkole.
 • Rok szkolny: Wrzesień - połowa czerwca 
 • Dzień szkolny: 7.30-17.00
 • Przedmioty: Obowiązkowe przedmioty to matematyka, język chiński, język angielski, historia, geografia, polityka, chemia, fizyka i biologia.
 • Wycieczki zorganizowane: Informacje o wyjazdach i wycieczkach otrzymają Państwo bezpośrednio od lokalnego koordynatora.

Czas wolny w Chinach

Szkoły w Chinach zazwyczaj oferują wiele zajęć pozalekcyjnych i klubów w godzinach popołudniowych i wieczornych. Będziesz mieć wiele okazji do uprawiania sportu, który uwielbiasz lub podjęcia nowego hobby. Uczestnictwo w tych zajęciach da Ci również więcej praktyki w używaniu języka i pozwoli Ci lepiej poznać kolegów z klasy.

Koszykówka i ping pong są prawdopodobnie najbardziej popularnymi sportami w chińskich szkołach, ale inne opcje obejmują lekkoatletykę, piłkę nożną i tradycyjne chińskie sztuki walki, takie jak tai chi i kung fu. Zajęcia kulturalne są również dość popularne, jak malarstwo, muzyka czy taniec. Poznaj opcje oferowane w Twojej szkole i spróbuj!

Welcome Camp

Obóz powitalny STS to najlepszy możliwy początek wymiany w szkole średniej. Poznasz innych uczniów z wymiany, wybierzesz się na wycieczki i przygotujesz się do czekających Cię doświadczeń.

Co jest zawarte

 • Przejazd w dwie strony w tym opłaty lotniskowe
 • Zakwaterowanie: kampus od poniedziałku do piątku, u rodziny goszczącej w weekendy
 • Pełne wyżywienie w weekendy. Pół lub pełne wyżywienie od poniedziałku do piątku (różni się w zależności od szkoły)
 • Spot szkolny w lokalnej szkole ponadgimnazjalnej
 • Osobista pomoc i osoba do kontaktu zarówno w kraju macierzystym jak i goszczącym
 • STS Welcome Camp 
 • Orientacja przedwyjazdowa online
 • Wsparcie awaryjne 24/7
 • Wywiad swobodny 
 • Spotkania i materiały przygotowujące Ciebie i rodziców
 • Plecak z logo STS
 • Dyplom STS

Ceny

Długość
Okres
Rok sprzedaży
Cena
10 miesiące
Fall
2024
Od 18.590 €
5 miesiące
Fall
2025
Od 16.690 €
10 miesiące
Fall
2025
Od 18.590 €
5 miesiące
Fall
2024
Od 16.690 €

Zaaplikuj

O tobie/ uczniu

Opiekun