STS High School 14–18 years of age
Herotext: Doświadczanie nowych rzeczy

Szkoła i czas wolny

Twoja nowa szkoła

Poczuj różnicę! Twoja nowa szkoła z pewnością będzie inna niż te, do których przywykłeś wcześniej. Udział w systemie szkolnym innego kraju jest bardzo ekscytujący. Wkrótce przyzwyczaisz się do różnych rutynowych czynności, takich jak witanie się z nauczycielem i znajdowanie drogi do następnej klasy. Ważne jest, aby przestrzegać zasad obowiązujących w szkole i przychodzić na zajęcia na czas. W większości szkół można nosić zwykłe ubrania, ale w niektórych przypadkach może być konieczne noszenie mundurka szkolnego. Zależy to całkowicie od tego, do jakiej szkoły trafisz. Jako uczeń z wymiany, szczególnie istotne jest dzielenie się historiamii o swoim kraju ojczystym. Nauczyciele i koledzy z klasy są ciekawi skąd pochodzisz.

Nauka nowego języka w nowym środowisku jest zabawna i ekscytująca, będziesz mówić w tym języku całkowicie płynnie przed powrotem do domu. Ta umiejętnośćzostanie z Tobą przez całe życie.
Ale Twoje życie będzie czymś więcej niż tylko szkołą. Będziesz mieć mnóstwo czasu na zajęcia, ćwiczenia i wycieczki, które pozwolą Ci jeszcze bardziej rozwinąć się podczas roku spędzonego za granicą. Rok w liceum otworzy przed Tobą wiele nowych drzwi; nie ma co do tego wątpliwości.

Czas wolny

W czasie wolnym masz szansę odkryć swój nowy kraj goszczący. Możesz chodzić na wycieczki, spacery lub spędzać czas z nowymi przyjaciółmi. Dołącz do drużyny piłkarskiej, spróbuj nowego sportu, graj na instrumencie w zespole, ćwicz z ekipą taneczną, zaangażuj się i pomagaj jako wolontariusz lub spędzaj czas z przyjaciółmi w kawiarni. Najważniejsze jest, aby spędzać czas z ludźmi, wyciągać rękę i naprawdę korzystać z wolnego czasu.

W wielu krajach szkoły oferują zajęcia dodatkowe, dając ci szansę na uprawianie ulubionego sportu lub wypróbowanie nowego hobby. Oczywiście otrzymasz również pomoc od rodziny goszczącej, kolegów z klasy i przedstawiciela regionu, który pokaże Ci lokalne perełki w okolicy, w której mieszkasz.

Często organizowane są również wycieczki i inne wyjazdy przeznaczone specjalnie dla studentów z wymiany. Więcej informacji można uzyskać od lokalnego przedstawiciela.

Kieszonkowe podczas roku za granicą

STS zaleca posiadanie 400 USD / 300 EUR miesięcznie na kieszonkowe podczas pobytu za granicą. Pamiętaj, że koszty mogą być nieco wyższe na początku pobytu, kiedy trzeba kupić podręczniki, opłacić składki członkowskie i być może kupić bilet autobusowy lub inne niezbędne rzeczy. (W Stanach Zjednoczonych autobus szkolny jest bezpłatny). Rodzina goszcząca nie jest odpowiedzialna za opłacanie zajęć rekreacyjnych, podróży, odzieży czy środków higieny.

Pamiętaj, aby nigdy nie pożyczać pieniędzy nikomu podczas pobytu, ani odznajomym, ani od rodziny goszczącej. Może to łatwo doprowadzić do nieporozumień.