STS High School 14–18 years of age
Witamy w Japonii

Szkoła średnia w Japonii

Classic
Wiek 15-18

Witamy w kraju, którego nie ma nigdzie indziej! Japonia to trzecia co do wielkości gospodarka świata, wyznaczająca trendy w kulturze, modzie i technologii. Japońska kultura jest szeroko znana z tradycyjnej sztuki, jak i współczesnej popkultury. To kraj, w którym stare spotyka się z nowym w zupełnie wyjątkowy sposób.

High School Classic

High School Classic to tradycyjny program wymiany licealnej, wybierany przez większość naszych uczniów. Jest to idealny program dla tych, którzy tęsknią za prawdziwym doświadczeniem szkoły średniej za granicą i są gotowi na wszystkie niespodzianki, które może przynieść. Oto jak to działa: na podstawie Twojego profilu znajdujemy Ci odpowiednią rodzinę goszczącą i szkołę, a co najlepsze, może to być dowolne miejsce Japonii, od jasnych świateł wielkich metropolii po urocze okolice! Jeśli jesteś otwarty na przygodę i chcesz dać się zaskoczyć swoim doświadczeniem z wymiany, to jest to program dla Ciebie.

Spotkajmy się

Pobierz naszą broszurę

Pobierz teraz naszą broszurę i przeczytaj wszystko o STS High School, naszych miejscach docelowych i wyjątkowym okresie za granicą, który może być przygodą Twojego życia!

Sushi i sashimi

Kuchnia japońska jest jedną z największych atrakcji tego kraju. Tradycyjne japońskie jedzenie słynie na całym świecie z tego, że jest zdrowe - i bardzo smaczne! Tako-yaki, sushi, sashimi i tempura to przykłady pysznego jedzenia, którego powinieneś spróbować mieszkając w Japonii.

Kwiaty wiśni

Japonia składa się z tysięcy mniejszych wysp z czterema głównymi: Hokkaido, Honshu, Shikoku i Kyushu. Tokio jest stolicą i drugim co do wielkości miastem na świecie. Klimat różni się nieco w całym kraju, ale ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery wyraźne pory roku. Kwiaty wiśni na wiosnę i jasne, kolorowe liście na jesieni są wyjątkowo piękne!

Ucz się języka

Japoński jest jedynym językiem urzędowym i aby móc rozpocząć rok szkolny w tym kraju, musisz znać go w stopniu podstawowym. Jednak wszyscy Japończycy muszą nauczyć się angielskiego jako języka obcego, co oznacza, że będziesz w stanie porozumiewać się po angielsku do pewnego stopnia.

Liczba ludności: 128 mln
Powierzchnia: 378 000 km2
Język: Japoński
Stolica: Tokio (35 mln)
Religia: Shinto, buddyzm
Waluta: Yen
Rząd: Monarchia konstytucyjna

Doświadczenie japońskiej szkoły!

Życie jako student wymiany w Japonii będzie fascynującym doświadczeniem, pełnym nowych wrażeń. Japoński rok szkolny rozpoczyna się w kwietniu i trwa dwa lub trzy semestry, w zależności od szkoły. Jest sześć lat szkoły podstawowej, następnie trzy lata gimnazjum i na koniec trzy lata opcjonalnej szkoły średniej, zwanej kōkō.

Większość japońskich uczniów decyduje się na uczęszczanie do szkoły średniej. Tam też trafiają wszyscy studenci z wymiany. To szkoła decyduje o tym, który rok liceum Ci odpowiada i jakich przedmiotów możesz się uczyć. Niektóre przykłady to nauki społeczne, matematyka, chemia i biologia.

Dress code i tytuły

Prawie wszystkie szkoły mają swoje własne mundurki. To, jak wyglądają i jak często musisz je nosić, różni się w zależności od szkoły. Jednak oczekuje się od Ciebie schludnego wyglądu przez cały czas. Twoi koledzy z klasy będą przyjaźnie nastawieni, podobnie jak nauczyciele. Pamiętaj, że nie będziesz używał imienia nauczyciela, ale zwracaj się do niego Sensei (co oznacza nauczyciel).

Wymagana jest pewna wcześniejsza wiedza

Z oczywistych powodów potrzebujesz pewnej wcześniejszej znajomości języka, aby zostać studentem wymiany w Japonii. Powinieneś być w stanie czytać i pisać Hiragana i Katakana oraz zdać test językowy. Kiedy już zdasz test i zostaniesz przyjęty do swojej japońskiej szkoły, gorąco zachęcamy Cię do komunikowania się po japońsku tak często, jak to możliwe. Szybko poprawisz swoje umiejętności językowe i zanim się obejrzysz, możesz nawet zacząć marzyć po japońsku.

Japońskie rodziny goszczące

Wszystkie rodziny goszczące są starannie wybierane. Powinieneś wiedzieć, że wejście do japońskiego domu to prawdziwy przywilej. W Japonii większość studentów zmienia rodzinę goszczącą co trzeci miesiąc, ale Ty pozostaniesz w tej samej szkole. Daje to jeszcze większą możliwość poznania japońskiej kultury z różnych perspektyw.

Przez cały rok przedstawiciel Twojego rejonu będzie utrzymywał bliski kontakt z Tobą i rodzinami goszczącymi, aby zapewnić, że wszyscy mają dobre doświadczenia.

Klucz do kultury

Niektóre rodziny mogą wydawać się nieco nieśmiałe na początku, ale szybko je poznasz i dowiesz się, że Japończycy są bardzo uprzejmi i serdeczni. Ważne jest, aby pamiętać, że niewiele rodzin goszczących mówi po angielsku. Nauka japońskiego będzie Twoim kluczem do zbliżenia się do tej kultury.

Świętowanie z rodziną

W ciągu całego roku będzie wiele japońskich świąt, które można obchodzić z rodziną goszczącą. Na przykład japoński Nowy Rok Shogatsu. Wakacje noworoczne to według tradycji najlepszy czas, aby podziękować bogom (kami), którzy opiekują się zbiorami i powitać duchy przodków, które chronią rodzinę.

Get the real stories from our students

Krótkie informacje

 • Kto może jechać: 15-18 lat w momencie przyjazdu
 • Miesiąc wyjazdu: Sierpień
 • Wymagania językowe: Czytanie i pisanie Hiragana i Katakana + test językowy
 • Wiza: Tak. Dodatkowy koszt
 • Rok szkolny: Sierpień-kwiecień
 • Dzień szkolny: Zazwyczaj 08.00 - 15.30
 • Przedmioty: W zależności od szkoły, często fakultatywne
 • Kurs językowy: Możesz dołączyć do kursu języka japońskiego przed wyjazdem za dodatkową opłatą (w zależności od dostępności)
 • Wycieczki w kraju: Universal Studios w Osace och Kioto. Dodatkowy koszt
Wymiana kulturalna to tak niesamowite doświadczenie - nikt z uczestniczących w niej osób nigdy go nie zapomni. Jestem niezmiernie wdzięczna moim rodzicom, którzy dali mi tę możliwość / Stephanie

Czas wolny w Japonii

Co będziesz robić po szkole? To zależy od tego, gdzie mieszkasz i co lubi Twoja rodzina goszcząca. Jeśli lubią sport, prawdopodobnie zostaniesz zabrany na jakieś wydarzenie, może mecz baseballu, ponieważ jest to bardzo popularny sport w Japonii.

Ceremonia herbaty i teatr no

Jest też wiele ciekawych ofert kulturalnych. Jest mnóstwo wystaw sztuki, zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Mieszkając w Japonii, trzeba skorzystać z okazji, aby doświadczyć ceremonii herbacianej lub teatru No. Dla miłośników mangi i anime, te tradycyjne komiksy i filmy można znaleźć wszędzie!

Miliony ludzi lubią gry komputerowe, w które gra się w domu lub w publicznych salonach gier. Japonia jest przecież supermocarstwem, jeśli chodzi o ten rodzaj technicznej rozrywki.

Dołącz do klubu w szkole

Większość szkół zaleca swoim uczniom z wymiany uczęszczanie na zajęcia pozalekcyjne w godzinach popołudniowych. Dołącz do klubu lub drużyny sportowej. Jest to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i ćwiczenia języka.

Co jest zawarte

 • Przejazd w dwie strony w tym opłaty lotniskowe
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej
 • Pełne wyżywienie w rodzinie goszczącej
 • Spot szkolny w lokalnej szkole ponadgimnazjalnej
 • Osobista pomoc i osoba do kontaktu zarówno w kraju macierzystym jak i goszczącym
 • Orientacja przedwyjazdowa online
 • Wsparcie awaryjne 24/7
 • Wywiad swobodny 
 • Spotkania i materiały przygotowujące Ciebie i rodziców
 • Plecak z logo STS
 • Dyplom STS

Ceny

Długość
Okres
Rok sprzedaży
Cena
5 miesiące
Wiosna
2026
Od 13.590 €
10 miesiące
Wiosna
2026
Od 14.950 €
5 miesiące
Fall
2025
Od 13.590 €
5 miesiące
Wiosna
2025
Od 13.940 €
10 miesiące
Wiosna
2025
Od 15.340 €
5 miesiące
Fall
2024
Od 13.590 €
10 miesiące
Fall
2024
Od 14.340 €
10 miesiące
Fall
2025
Od 14.950 €

Zaaplikuj

O tobie/ uczniu

Opiekun