STS High School 14–18 years of age
Witamy w Szwecji!

Szkoła średnia w Szwecji

Classic
Wiek 15-18

Czy wiesz, że Szwecja to kraj o długości 1 574 km, w którym znajduje się prawie 100 000 jezior? Całkiem imponujące. Szwecja ma wspaniałe wybrzeża i mnóstwo ogromnych lasów. Posiada także wiele urokliwych miast. Od Malmö na południu do Kiruny na północy. Sztokholm, stolica Szwecji, to miasto non stop tętniące życiem. Znajduje się ono w środku pięknego archipelagu.

Szwecja to fantastyczny kraj z wielką dziką przyrodą i mnóstwem otwartych przestrzeni. Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz króla Szwecji - lub przynajmniej króla lasu, łosia. Bądź częścią tego wyjątkowego doświadczenia!

High School Classic

Program High School Classic to tradycyjny program wymiany, który wybiera większość naszych uczniów. Jest to idealny program dla tych, którzy pragną zdobyć doświadczenie w szkole średniej za granicą i są otwarci na wszystkie sytuacje, jakie może przynieść ta wymiana. Oto jak to działa: na podstawie Twojego profilu dopasowujemy Cię do rodziny goszczącej i szkoły - - może to być dowolne miejsce w Szwecji, nad jednym z niezliczonych jezior, w tętniącym życiem mieście, takim jak Sztokholm czy Malmö, lub w nietkniętych górach! Jeśli kochasz przygodę, lubisz rzucać się w nieznane i jesteś otwarty na każde nowe doświadczenie, High School Classic to Twój program.

Spotkajmy się

Pobierz naszą broszurę

Pobierz teraz naszą broszurę i przeczytaj wszystko o STS High School, naszych miejscach docelowych i wyjątkowym okresie za granicą, który może być przygodą Twojego życia!

Muzyka szwedzka

Nie wiem czy wiesz, że ze Szwecji pochodziła pisarka Astrid Lindgren. W Szwecji rozdawane są Nagrody Nobla. Stąd pochodzi: IKEA, Volvo. Liczni znani artyści tacy jak ABBA, Roxette, Ace of Base, Robyn i Swedish House Mafia są także ze Szwecji. W stosunku do swojego PKB Szwecja jest największym eksporterem muzyki z list przebojów. Producent i autor piosenek Max Martin ma na swoim koncie trzecią największą liczbę singli numer jeden na liście przebojów Billboardu - za Paulem McCartneyem i Johnem Lennonem.

Jeśli interesujesz się muzyką, możesz przywieźć swój własny instrument i zanurzyć się w szwedzkim przemyśle muzycznym podczas roku wymiany.

Liczba ludności: 9,9 mln
Terytorium: 450 000 km2
Forma rządu: parlamentarna, monarchia konstytucyjna
Stolica: Sztokholm (910 tys. mieszkańców w mieście)
Waluta: korona szwedzka (SEK)
Kod kraju: +46

Życie szkolne w Szwecji

Zycie szkolne to przede wszystkim przyjazna atmosfera. Otwarty i nieskomplikowany kontakt nauczycieli z uczniami. Metody nauczania są tak pomyślane, abyśotrzymał dużą swobodę w prowadzeniu własnych badań. Bycie uczniem z wymiany w szwedzkim liceum oznacza wspaniały czas i doświadczenie zmieniające życie. Przyjedź i sprawdź!

Szwedzki system szkolnictwa

Szkoła jest w Szwecji jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Szkoła średnia, do której będziesz uczęszczać, nazywa się Gimnazjum, a uczniowie w niej mają od 16 do 19 lat. Gimnazjum jest nieobowiązkowe, ale większość szwedzkiej młodzieży decyduje się na jego ukończenie. Szwedzi mogą wybrać różne przedmioty, takie jak biznes, nauki humanistyczne czy sport. Jako uczeń z wymiany, będziesz głównie umieszczony w pierwszej lub drugiej klasie w Gimnazjum.

Aby wziąć udział w programie wymiany nie trzeba znać języka szwedzkiego. Mimo to warto wcześniej zapoznać się z językiem lub wziąć udział w kursie językowym również w trakcie pobytu w Szwecji.

Początek szkoły i wakacje

Rok szkolny w Szwecji podzielony jest na dwa semestry. Semestr jesienny rozpoczyna się w sierpniu i kończy w połowie grudnia. Semestr wiosenny rozpoczyna się na początku stycznia i trwa do połowy czerwca. W ciągu roku masz jeden tydzień ferii jesiennych w październiku, dwa tygodnie ferii bożonarodzeniowych, jeden tydzień ferii zimowych w lutym (często nazywanych feriami sportowymi) i jeden tydzień w Wielkanoc.

Szkoła działa od poniedziałku do piątku. Zajęcia zazwyczaj zaczynają się między 8 a 9 rano i kończą około 15 lub 16. W porze obiadowej będziesz miał przerwę, którą spędzisz w szkolnej stołówce.

Twoja szwedzka rodzina goszcząca

Nasze szwedzkie rodziny goszczące mieszkają w całym kraju. W szwedzkich gospodarstwach domowych oboje dorośli zazwyczaj pracują w pełnym wymiarze godzin. Większość rodzin ma zapełniony tygodniowy harmonogram. Jednak czas rodzinny jest dla nich bardzo ważny. Będą bardzo chętni do poznania Ciebie i Twojej kultury. Rodzice goszczący będą traktować Cię jak własne dziecko i zrobią wszystko, abyś czuł się jak w domu.

Odpowiedzialność i wsparcie

Szwedzkie nastolatki mają dużo swobody. Jednak rodzice dopilnowywują, aby trzymali się ustalonych przez nich zasad. Oczywiście dotyczy to również Ciebie jako ucznia z wymiany w rodzinie. Taka postawa pomoże Ci dojrzeć jako osoba z pełnym wsparciem Twojej rodziny goszczącej.

Pomoc w domu

W Szwecji cała rodzina pomaga w pracach domowych. Od szwedzkiej młodzieży oczekuje się pomocy we wszystkich pracach domowych, takich jak: pranie, zmywanie naczyń, sprzątanie, porządkowanie, robienie zakupów i gotowanie. Od Ciebie jako studenta wymiany będzie oczekiwało się, że również będziesz pomagał w codziennych zajęciach

Zapytaj, czy możesz pomóc w kuchni i nauczyć się przygotowywać niektóre szwedzkie specjały, takie jak słynne szwedzkie klopsiki czy pyszne bułeczki cynamonowe lub "kanelbulle", jak nazywa się je po szwedzku.

Hej, jesteśmy na TikToku!

Krótka informacja

 • Kto może uczestniczyć: 15-18 lat w momencie przyjazdu
 • Miesiąc wyjazdu: sierpień/styczeń
 • Wymagana znajomość języka: Nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza
 • Wiza: Nie
 • Kurs przygotowawczy: STS Welcome Camp, zawarty w cenie programu
 • Rok szkolny: sierpień-czerwiec
 • Dzień szkolny: Normalnie 08:00-16:00
 • Przedmioty: przedmioty obowiązkowe
 • Wycieczki po kraju: jednodniowe wycieczki i wypady weekendowe- dodatkowo płatne.
Doświadczenie w Szwecji było prawdziwą odskocznią dla mojego życia / Laura

Wypoczynek w Szwecji

Lato jest zielone i piękne, zima mroźna i śnieżna. Wiosną w powietrzu czuć ekscytację, a jesień oferuje kolorowe drzewa i przytulne zajęcia w pomieszczeniach. W Szwecji są cztery zupełnie różne pory roku.Jeśli kochasz morze i cenisz sobie naturę, Szwecja jest idealnym wyborem.

Góry na północy kraju oferują zimą wspaniałe trasy narciarskie - do uprawiania narciarstwa alpejskiego i biegowego. W lecie można żeglować, łowić ryby, uprawiać turystykę lub poznawać szwedzką przyrodę w inny sposób. Zapewne zjesz dużo tradycyjnego "fika" - czyli filiżankę kawy i często coś słodkiego.

Znajdź drużynę sportową

Wielu z Twoich szwedzkich przyjaciół będzie interesowało się sportem. Poproś swoją rodzinę goszczącą o pomoc w znalezieniu zespołu. Popularne sporty to piłka nożna, hokej, piłka ręczna, żeglarstwo, golf, tenis i szwedzki klasyczny unihokej. Jeśli nie szukasz drużyny, ale nadal chcesz pozostać w formie, możesz pójść ze znajomymi pobiegać lub na siłownię.

Zabierz ze sobą swój instrument

Szwedzka scena muzyczna jest bardzo znana - to dzięki znanym artystom muzyki pop, operowej i klasycznej. Wielu światowej sławy artystów koncertuje w różnych częściach Szwecji - zwłaszcza latem odbywa się tam wiele dużych festiwali muzycznych. Jeśli grasz na instrumencie muzycznym, po prostu zabierz go ze sobą! To świetna zabawa i możliwość nawiązania nowych znajomości.

Wycieczki w Skandynawii

Skorzystaj z okazji, by zwiedzić Skandynawię. Wszystkim naszym studentom z wymiany w krajach nordyckich oferujemy trzy ekscytujące wycieczki. W marcu/kwietniu wybieramy się na narty do Lillehammer i Hafjell w Norwegii. Podczas tej wycieczki istnieje również możliwość spędzenia dnia w stolicy Norwegii - Oslo. W maju odwiedzamy największy w Danii kryty park wodny - Lalandia - oraz słynny Legoland.

Grudzień to idealny czas na odwiedzenie rodzinnego miasta Mikołaja: Rovaniemi. Rovaniemi znajduje się w fińskiej Laponii na północ od koła podbiegunowego. Naprawdę fajne doświadczenie. Wszystkie wycieczki kosztują dodatkowo. Szczegółowych informacji na temat wycieczek udzieli lokalny koordynator.

STS Welcome Camp w Europie

Twoja wymiana rozpoczyna się od naszego Welcome Camp w Europie. Welcome Camp to idealny początek roku szkolnego w liceum, przygotowujący do wielkiej przygody dzięki warsztatom i pozostawiający mnóstwo czasu na zwiedzanie, zawieranie nowych znajomości i zabawę.

Co jest zawarte

 • Przejazd w dwie strony w tym opłaty lotniskowe
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej
 • Pełne wyżywienie w rodzinie goszczącej
 • Spot szkolny w lokalnej szkole ponadgimnazjalnej
 • Osobista pomoc i osoba do kontaktu zarówno w kraju macierzystym jak i goszczącym
 • STS Welcome Camp 
 • Orientacja przedwyjazdowa online
 • Wsparcie awaryjne 24/7
 • Wywiad swobodny 
 • Spotkania i materiały przygotowujące Ciebie i rodziców
 • Plecak z logo STS
 • Dyplom STS

Ceny

Długość
Okres
Rok sprzedaży
Cena
10 miesiące
Fall
2025
Od 14.050 €
5 miesiące
Fall
2025
Od 12.550 €
5 miesiące
Fall
2024
Od 12.550 €
10 miesiące
Fall
2024
Od 14.050 €
5 miesiące
Wiosna
2025
Od 12.450 €

Zaaplikuj

O tobie/ uczniu

Opiekun