STS High School 14–18 years of age
W dobrych rękach

Informacje dla rodziców

W STS High School od wielu lat zajmujemy się wymianą kulturową i oferujemy uczniom możliwość nauki w liceum za granicą. Wiemy, że jest to ogromny krok dla Ciebie jako rodzica i dla Twojego dziecka. Dzięki naszej wiedzy i zaangażowaniu pomożemy Ci od pierwszych kroków aplikacji, przez cały rok za granicą. Twoje dziecko jest w dobrych rękach.

Podróż Twojego dziecka

Życie za granicą oznacza zrozumienie innej kultury, możliwość chodzenia do szkoły w innym kraju i szansę na naukę płynnego mówienia w obcym języku. Jest to ekscytujące i prowadzi do rozwoju osobistego i większej pewności siebie. Nauka samodzielnego radzenia sobie w młodym wieku jest naprawdę umiejętnością, która przyda się dziecku do końca życia.

Rok za granicą to fantastyczna szansa na nawiązanie nowych przyjaźni i poznanie innej kultury oraz jej norm i tradycji. Kiedy nasi licealiści wracają do domu, mają więcej pewności siebie, wiele się nauczyli i lepiej rozumieją otaczający ich świat - co jest niezwykle przydatne w dzisiejszym globalnym świecie, zwłaszcza jeśli marzą o przyszłej międzynarodowej karierze.

Twoja własna podróż

Wysłanie dziecka na rok nauki w szkole średniej za granicę oznacza, że musisz pozwolić mu radzić sobie samodzielnie oraz stawić czoła nowym sytuacjom i wyzwaniom. To może wydawać się przerażające i inne, ponieważ w domu zawsze jesteś w pobliżu. Obserwowanie tego rozwoju będzie dla Ciebie niesamowitym doświadczeniem i będziesz z niego dumny. Zmiana będzie ogromna i z doświadczenia wiemy, że Twoja rola jest niezwykle ważna dla doświadczenia Twojego dziecka. Postrzegaj siebie jako trenera - o to właśnie chodzi w byciu rodzicem ucznia z wymiany.

8 szybkich wskazówek dla rodziców:

  1. Zaangażuj się w proces aplikacji od samego początku. Ważne jest, abyśmy naprawdę poznali Twoje dziecko i abyś jako opiekun był zaangażowany i wspierał je w tym procesie.
  2. Wspieraj swoje dziecko i okazuj mu zaufanie. Ważne jest, abyś wierzył, że jest to coś, z czym może sobie poradzić i co doprowadzi do rozwoju osobistego.
  3. Nie staraj się zbytnio angażować w codzienne życie dziecka, gdy jest poza domem; pozwól mu rozwijać się samodzielnie, zamiast polegać na Tobie.
  4. Zrozum, że różnice kulturowe mogą być początkowo trudne i stresujące. Wspieraj swoje dziecko w tym obszarze, ponieważ przystosowanie się do zupełnie nowego życia jest procesem. Na początku będzie ciężko, ale z czasem będzie lepiej i naprawdę warto!
  5. Zmniejsz swoje oczekiwania dotyczące wyników, zwłaszcza na początku, ponieważ jest tak wiele nowych rzeczy, do których trzeba się dostosować i które trzeba poznać na początku.
  6. Przed wyjazdem zachęcaj dziecko do komunikowania się z rodziną goszczącą i lokalnym koordynatorem. W ten sposób poznają się nieco wcześniej i łatwiej będzie zapewnić wsparcie na początku, gdy wszystko wydaje się nowe i obce.
  7. Przed wyjazdem omów planowany budżet na kieszonkowe, zajęcia w czasie wolnym i wycieczki. Czy możesz przewidzieć jakieś dodatkowe koszty, na które możesz się przygotować już teraz?
  8. Zbyt częsty kontakt z krajem ojczystym, przyjaciółmi i rodziną utrudni dziecku adaptację i zaaklimatyzowanie się w nowym kraju. Postaraj się więc ograniczyć swój kontakt i ustal na przykład limit jednej rozmowy telefonicznej lub czatu wideo tygodniowo. Jeśli masz pytania podczas nieobecności dziecka, zawsze możesz skontaktować się z nami w STS.