STS High School 14–18 years of age
Słońce o północy i górskie szczyty w Norwegii

Szkoła średnia w Norwegii

Classic
Wiek 16-17

Skorzystaj z szansy uczenia się w szkole średniej w uroczym kraju. Norwegia jest znana na całym świecie ze swoich wyjątkowych krajobrazów i jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają snowboard i narty. Kraj ten posiada niesamowicie piękne góry, fiordy i lodowce, a także miasta z tętniącym życiem miejskim i kulturalnym. Tutaj łatwo nauczysz się języka norweskiego i szybko wczujesz się w ten styl życia!

High School Classic

High School Classic to tradycyjny program wymiany licealnej, wybierany przez większość naszych uczniów. Jest to idealny program dla tych, którzy tęsknią za prawdziwym doświadczeniem szkoły średniej za granicą i są gotowi na wszystkie niespodzianki, które może przynieść. Oto jak to działa: na podstawie Twojego profilu znajdujemy Ci odpowiednią rodzinę goszczącą i szkołę, a co najlepsze, może to być dowolne miejsce Norwegii, od nowoczesnych miast po piękne fiordy! Jeśli jesteś otwarty na przygodę i chcesz dać się zaskoczyć swoim doświadczeniem z wymiany, to jest to program dla Ciebie.

Spotkajmy się

Pobierz naszą broszurę

Pobierz teraz naszą broszurę i przeczytaj wszystko o STS High School, naszych miejscach docelowych i wyjątkowym okresie za granicą, który może być przygodą Twojego życia!

Poznaj norweską przyrodę

Jeśli kochasz naturę, Norwegia jest krajem dla Ciebie. Znajdziesz tu oszałamiające góry, fiordy, lodowce, światła północne i wiele więcej. Jego niezrównane piękno czeka na Ciebie - przez cały rok. Norwegowie mają długą tradycję kulturową i są dumni ze swoich korzeni. Wszyscy Twoi nowi przyjaciele chętnie pokażą Ci, jak żyć jak prawdziwy Norweg.

Liczba ludności: 5,2 mln
Powierzchnia: 387 000 km2
Stolica: Oslo
Granice: Szwecja, Finlandia i Rosja
Język: norweski (Bokmål i Nynorsk)
Święto Narodowe: 17 maja

Szkoła w Norwegii

W Norwegii relacje między nauczycielami a uczniami są otwarte i nieformalne. Oczekuje się od Ciebie aktywności, abyś mógł się jak najwięcej nauczyć. Do udziału w naszym programie wymiany nie jest wymagana wcześniejsza znajomość języka norweskiego. Zalecamy jednak, abyś zrozumiał podstawy. Przecież nauczanie będzie w języku norweskim.

Norweski system szkolnictwa

Szkoła średnia w Norwegii składa się z trzech lat szkoły zwanej Videregående, do której uczęszcza się zwykle między 16 a 19 rokiem życia i stanowi przygotowanie do dalszej edukacji wyższej. Szkoła podzielona jest na dwa semestry: semestr jesienny od sierpnia do grudnia i semestr wiosenny od stycznia do czerwca. W ciągu roku szkolnego masz cztery wakacje szkolne. Dzień szkolny zaczyna się zwykle o 8 rano i kończy około 15.30.

Uczniowie z wymiany w norweskich szkołach średnich trafiają zwykle do pierwszej lub drugiej klasy. Będziesz miał przedmioty obowiązkowe takie jak matematyka, norweski, angielski, historia i wiedza o społeczeństwie. W niektórych przypadkach możesz wybrać inne przedmioty, w zależności od tego, co Cię interesuje i co może zaoferować szkoła. Większość norweskich szkół oprócz przedmiotów teoretycznych ma w programie nauczania wychowanie fizyczne.

Twoja norweska rodzina goszcząca

Nasze norweskie rodziny znajdują się na terenie całego kraju. Twoja rodzina może mieszkać na południu w pobliżu pięknego archipelagu norweskiego, na północy z oszałamiającymi krajobrazami i światłami północnymi, na zachodzie, gdzie znajdują się głębokie fiordy i wielkie lodowce lub na wschodzie w pobliżu stolicy Oslo. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, spotkasz rodzinę, która z niecierpliwością czeka na otwarcie swojego domu dla studenta z wymiany - Ciebie!

Stać się niezależnym

Norweskie dzieci od najmłodszych lat uczone są samodzielności i udziału w podejmowaniu decyzji. Każdy w rodzinie goszczącej, w tym Ty, będzie pomagał w codziennych obowiązkach domowych. To świetna okazja, aby rozwinąć się jako osoba, a jednocześnie mieć mnóstwo zabawy z nowymi członkami rodziny.

Typowe norweskie jedzenie

Norweskie jedzenie może być nieco inne, ale na pewno warto go spróbować, jeśli jest serwowane w domu. Poznacie smak słodkiego brązowego "koziego sera", klasycznego gulaszu "owca w kapuście" i cienkich placków chlebowych zwanych lefser. Na pewno zjesz dużo ryb, bo Norwegia to naród żeglarzy i rybaków. A jeśli będziesz miał szczęście, może nawet uda ci się skosztować mięsa wieloryba.

Hej, jesteśmy na TikToku!

Krótkie informacje

 • Kurs przygotowawczy: tak, STS Welcome Camp w cenie
 • Kto może jechać: 16-17 lat w dniu przyjazdu
 • Miesiąc wyjazdu: sierpień
 • Wiza: nie jest wymagana
 • Rok szkolny: sierpień-czerwiec
 • Czas pracy szkoły w tygodniu: ok. 37 h
 • Przedmioty: przedmioty obowiązkowe

Zabierzcie ze sobą narty!

Norwegowie ogólnie określają się jako miłośnicy sportu i specjaliści od aktywności na świeżym powietrzu. Szybko przekonasz się, że jest to 100% prawda. Latem będziesz "wędrować" po pięknej norweskiej okolicy, z butami turystycznymi na nogach i pakowanym lunchem w plecaku. Zimą czas wyrwać się na narty.

Miejsc do uprawiania narciarstwa zjazdowego jest mnóstwo, ale najpopularniejszym sportem zimowym jest narciarstwo biegowe. Być może słyszeliście o ikonach Pettera Northuga i Marit Bjørgen. Jeśli nie, to na pewno rozpoznasz je z czasów pobytu w Norwegii.

Więcej niż tylko sport

Oczywiście norweski wypoczynek to nie tylko sport. Jeśli to nie dla Ciebie, jest mnóstwo innych rzeczy do zrobienia. Na przykład możesz dołączyć do klubu lub grupy zajmującej się muzyką, teatrem lub rzemiosłem. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o norweskich tradycjach.

W weekend zbierz znajomych i wybierzcie się na koncert lub do kina, co po norwesku oznacza kino. Takie zajęcia doskonale nadają się do doskonalenia umiejętności językowych. Ponadto wiele norweskich rodzin posiada letni domek, "hytte" po norwesku, w którym lubi spędzać wolny czas.

Podróże po Skandynawii

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć więcej Skandynawii. Wszystkim naszym studentom z wymiany w krajach nordyckich proponujemy udział w kilku ekscytujących wycieczkach po Europie Północnej. Wszystkie wycieczki kosztują dodatkowo. Przedstawiciel Twojej okolicy udzieli Ci dokładniejszych informacji Twoja lokalna osoba kontaktowa udzieli Ci bardziej szczegółowych informacji.

STS Welcome Camp w Europie

Twoja wymiana rozpoczyna się od naszego zabawnego obozu powitalnego w Europie! Welcome Camp to najlepszy możliwy początek wymiany, wypełniony zwiedzaniem, seminariami, nowymi przyjaciółmi i mnóstwem zabawy.

Co jest zawarte

 • Przejazd w dwie strony w tym opłaty lotniskowe
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej
 • Pełne wyżywienie w rodzinie goszczącej
 • Spot szkolny w lokalnej szkole ponadgimnazjalnej
 • Osobista pomoc i osoba do kontaktu zarówno w kraju macierzystym jak i goszczącym
 • STS Welcome Camp 
 • Orientacja przedwyjazdowa online
 • Wsparcie awaryjne 24/7
 • Wywiad swobodny 
 • Spotkania i materiały przygotowujące Ciebie i rodziców
 • Plecak z logo STS
 • Dyplom STS

Ceny

Długość
Okres
Rok sprzedaży
Cena
10 miesiące
Fall
2024
Od 15.050 €
10 miesiące
Fall
2025
Od 15.050 €

Zaaplikuj

O tobie/ uczniu

Opiekun