STS High School 14–18 years of age

FAQ

Here are some of the most common questions about an exchange with STS – and their answers.

If you have other questions or need more answers, contact us. We will gladly help you!

 • Jakie oceny są potrzebne?

  Nasi uczniowie muszą osiągać średnie lub wyższe wyniki we wszystkich przedmiotach w ciągu ostatnich trzech lat (lub lat, w których otrzymali oceny). Jeśli masz wyniki poniżej średniej, skontaktuj się z nami, a my dokonamy indywidualnej oceny. Może to właśnie Ty możesz być wyjątkiem od reguły.

 • Czy STS może mi pomóc, jeśli mam alergię lub miałem chorobę?

  Zdrowie jest ważne, ale zawsze chcemy pomóc studentom z alergiami lub  innymi problemami medycznymi. Każdy jest wyjątkowy i dokonamy indywidualnej oceny.

 • Czy mogę uprawiać sport podczas mojego roku wymiany?

  Oczywiście! Daj nam znać, jaki sport chciałbyś uprawiać, kiedy będziesz aplikować, a my zrobimy wszystko, aby znaleźć szkołę, w której będziesz mógł uprawiać to co chcesz.

 • Czy będę mógł ukończyć szkołę średnią za granicą?

  To zależy całkowicie od kraju i szkoły. Wszystkie mają swoje własne zasady i przepisy. Niektóre pozwalają swoim uczniom z wymiany uczestniczyć w ceremonii ukończenia High School, ale bez otrzymania oficjalnego dyplomu ukończenia szkoły średniej. W niektórych przypadkach możesz poprosić szkołę o transkrypcję swoich kursów i ocen.

  Jeśli jesteś w naszym programie Select, możemy pomóc Ci znaleźć szkołę, w której będziesz mógł ukończyć szkołę średnią.

 • Do jakiej szkoły będę uczęszczał?

  W większości krajów będziesz uczęszczał do szkół publicznych. Różnica między szkołami publicznymi a prywatnymi jest różna w różnych krajach.

 • Czy mogę zrezygnować z niektórych kursów, zdając egzamin po powrocie do domu?

  To jest coś, co musisz omówić ze swoją szkołą przed wyjazdem. Zalecamy, abyś prowadził dokumentację wszystkich przedmiotów, których się uczysz podczas wymiany, abyś mógł wrócić do kraju i pokazać je swojej szkole.

 • Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę mieszkać podczas mojego roku?

  Tak, w niektórych krajach goszczących możesz zaznaczyć w swojej aplikacji, że chcesz być umieszczony w określonym regionie lub mieście. W przypadku otrzymania takiego miejsca, jakie sobie zażyczyłeś, pobierana jest dodatkowa opłata.

 • Czy mogę zorganizować własną rodzinę goszczącą?

  W większości przypadków jest to w porządku. Jeśli chcesz zorganizować własną rodzinę goszczącą, daj nam znać, a my z przyjemnością Ci pomożemy i udzielimy wszelkich potrzebnych informacji. Jednak Twoja własna rodzina goszcząca będzie musiała przejść te same kontrole, które przeprowadzamy dla naszych rodzin goszczących, nawet jeśli zorganizujesz ją samodzielnie. 

 • Kiedy dowiem się, kto jest moją rodziną goszczącą?

  To zależy od tego, do jakiego kraju jedziesz i kiedy złożyłeś aplikację do programu. Im szybciej otrzymamy Twoją aplikację, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć proces poszukiwania odpowiedniej rodziny goszczącej. Większość naszych studentów z wymiany, którzy wyjeżdżają wczesną jesienią, zostaje umieszczona w czerwcu-sierpniu, czasem wcześniej. Nierzadko jednak dowiadujemy się, kto jest rodziną goszczącą na tydzień lub kilka tygodni przed wyjazdem, więc nie martw się, jeśli nie wiesz, kto jest rodziną goszczącą, nawet jeśli do wyjazdu pozostało już tylko kilka tygodni. Nasi współpracownicy w każdym kraju dokładają wszelkich starań, aby dopasować Cię do idealnej rodziny goszczącej, aby zapewnić Ci jak najlepsze warunki wymiany.

 • Co się dzieje, gdy zostałem przyjęty?

  Gratulacje, zostałeś przyjęty do programu! Po zaakceptowaniu zostaniesz poprowadzony w ubieganiu się o wizę i powiadomimy cię, gdy tylko twoje miejsce zostanie potwierdzone.  Jesteś na dobrej drodze do przygody swojego życia!

 • Czy STS ma osobę kontaktową w miejscu mojego przeznaczenia?

  Tak, niezależnie od tego, gdzie pojedziesz, mamy lokalnego koordynatora w Twoim miejscu zamieszkania. To właśnie lokalny koordynator pracuje nad zatwierdzeniem naszych rodzin goszczących, ma kontakt ze szkołami i będzie Twoim wsparciem i doradcą podczas roku wymiany.

 • Czy mogę podróżować po kraju goszczącym?

  Oczywiście! Twój lokalny koordynator i szkoła często organizują wycieczki, na które bardzo chętnie się zapisują. Po zakończeniu roku wymiany możesz wykorzystać dodatkowy miesiąc, który jest zawarty w Twojej wizie, na podróżowanie.

 • Jak student jest umieszczany w rodzinie?

  Jako część swojej aplikacji piszesz osobisty list i przedstawiasz kim jesteś i co lubisz. Nasze rodziny goszczące wybierają tą osobę, która ich zdaniem najlepiej wpasuje się w ich rodzinę i zwyczaje. Poświęć swojemu listowi osobistemu trochę więcej uwagi, aby zwiększyć szanse na idealne dopasowanie.  Pamiętaj, aby opisać wszystkie swoje zainteresowania i tygodniowe zajęcia!

  Kładziemy duży nacisk na akceptację właściwych rodzin goszczących. Po złożeniu aplikacji przez rodziny goszczące, przeprowadzamy z nimi wywiad, odwiedzamy ich domy i zbieramy referencje. Wiele z naszych rodzin goszczących ma doświadczenie i jest przyzwyczajona do obecności ucznia z wymiany w swoim domu. To co ich łączy to szczere zainteresowanie wymianą kulturową. Tak jak Ty!

 • Jak wygląda proces składania wniosków?

  Proces ubiegania się o STS Exchange jest bardzo prosty, a w razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji przez cały czas. Tutaj możesz przeczytać więcej o poszczególnych etapach procesu.

 • Kiedy muszę się zgłosić?

  Zalecamy, abyś zgłosił się bardzo wcześnie, aby zapewnić sobie miejsce. Im wcześniej się zarejestrujesz tym lepiej, aby dać dużo czasu na znalezienie odpowiedniej rodziny goszczącej dla Ciebie. Zalecamy aplikowanie z dużym wyprzedzeniem, najlepiej rok przed planowanym wyjazdem, aby mieć gwarancję miejsca. Oczywiście, można również aplikować w późniejszym terminie, ale nie później niż do końca kwietnia. Spóźnione zgłoszenie może być obarczone dodatkową opłatą.

 • Jestem gotowy do złożenia wniosku, jak to zrobić?

  Najprostszym sposobem na złożenie wniosku jest odwiedzenie strony swojego ulubionego miejsca docelowego i kliknięcie przycisku "Złóż wniosek teraz".  Twój wniosek nie jest wiążący, a ostateczną decyzję podejmujesz po zaakceptowaniu.

 • Czy będą dodatkowe koszty związane z moją aplikacją na rok wymiany?

  Istnieją pewne koszty oprócz opłaty za program, za które jesteś odpowiedzialny jako klient. Obejmują one ubezpieczenie, koszty wizy, badania zdrowotne, ewentualne dopłaty walutowe oraz koszty ewentualnego mundurka szkolnego, lunchu szkolnego, autobusu szkolnego, opłat za kluby, wycieczek fakultatywnych podczas roku wymiany, kieszonkowego i wydatków osobistych. Opłaty za późne zgłoszenie na rok wymiany mogą również wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami, a my powiemy Ci, co dotyczy interesującego Cię miejsca.

 • Czy mogę uzyskać zaliczenie roku spędzonego za granicą po powrocie do kraju?

  To, czy możesz uzyskać zaliczenie roku spędzonego na wymianie studenckiej, zależy od Twojego kraju i miejsca, do którego się udajesz. Oznacza to, że niektórzy mogą kontynuować naukę w szkole średniej w tej samej klasie, którą opuścili po powrocie do domu, a inni w którym skończyli naukę przed wyjazdem na rok za granicę. Skontaktuj się z nami lub porozmawiaj ze swoją szkołą, aby dowiedzieć się, co może dotyczyć Ciebie.

 • Czy muszę mieć paszport, aby pojechać na wymianę licealną?

  Tak, musisz mieć ważny paszport, aby wyjechać na wymianę licealną, niezależnie od tego, czy jedziesz na 3 miesiące, czy na 10 miesięcy. Wyjeżdżając do USA musisz mieć paszport biometryczny (tzn. z chipem danych). Paszport musi być też ważny przez co najmniej 6 miesięcy po powrocie do kraju. Jeśli Twój paszport straci ważność przed upływem tego czasu, powinieneś jak najszybciej wyrobić sobie nowy. Należy również upewnić się, że paszport nie jest w żaden sposób uszkodzony i że nie ma w nim brakujących stron. Naprawy taśmą i klejem nic nie dadzą - potrzebny będzie nowy paszport.

 • Czy potrzebuję wizy na mój rok wymiany?

  Dla każdego, kto podróżuje do USA w ramach Visa Waiver Program, obowiązkowe jest zarejestrowanie swojej podróży online (ESTA) co najmniej 72 godziny przed wyjazdem. Wyślemy informacje o wizach do naszych studentów z USA, gdy nadejdzie czas na zrobienie ESTA. Koszt wizy jest Twoim obowiązkiem.

  Jeśli wybierasz się do Kanady na studia, musisz ubiegać się o ETA przed wyjazdem. Można to zrobić online, a my wyślemy Ci informację, kiedy nadejdzie czas. Koszt ETA jest ponosisz Ty.

 • Co powinienem spakować na rok wymiany?

  Pamiętaj, aby nie pakować zbyt wiele. Będziesz chciał kupić ubrania i inne rzeczy, gdy już będziesz w miejscu docelowym. Ale niektóre rzeczy nadal dobrze jest zabrać ze sobą.

  • Telefon i być może aparat fotograficzny.
  • Laptop i ładowarkę.
  • Adapter, jeśli kraj goszczący nie ma takich samych gniazdek elektrycznych jak Twój kraj.
  • Leki.
  • Artykuły higieniczne na pierwszy okres czasu.
  • Czy nosisz okulary? Weźdodatkową parę!
  • Ubrania na początek. Może będziesz nosić mundurek w szkole, może obowiązują inne zasady ubioru, których musisz przestrzegać.
  • Zapytaj swoją rodzinę goszczącą o radę!
 • Co to jest Welcome Camp?

  Aby zapewnić Ci doskonałe wprowadzenie, Twoja wymiana rozpoczyna w prawie wszystkich miejscach docelowych się od obozu powitalnego STS, który jest zawarty w cenie programu. Wszystkie nasze obozy powitalne odbywają się w znanych miastach i trwają kilka dni. To, które miasto to będzie dla Ciebie, zależy od tego, gdzie będziesz odbywać swój rok wymiany. Miasta, w których odbywają się nasze obozy powitalne, mogą się różnić w poszczególnych latach.

  Na naszym Welcome Camp spotkasz innych studentów, którzy również przeżywają swoją przygodę życia. Wszyscy weźmiecie udział w ciekawych warsztatach i zajęciach na różne tematy, które mogą okazać się pomocne podczas wymiany: np. jak radzić sobie z tęsknotą za domem, jak przystosować się do nowego miejsca zamieszkania, co zrobić, gdy potrzebujesz pomocy lub wsparcia i wiele innych.

  Dowiedz się więcej o Welcome Camp pod każdą destynacją

 • Jak podróżować do miejsca docelowego?

  STS zarezerwuje Twoje bilety, więc nie musisz się o to martwić. Wszystko, co musisz zrobić, to dać nam znać, czy chcesz podróżować pociągiem lub samolotem do miejsca docelowego.

  Ponieważ wszyscy nasi uczniowie wyruszają ze swoich domów, kiedy rozpoczynają swoją podróż, większość uczniów podróżuje samodzielnie bez opiekipracowników STS podczas podróży do miejsca docelowego. Podczas zmiany pociągu lub lotu w głównych miejscach, może być więcej uczniów w tej samej podróży, więc proszę używać żółtego plecaka STS dostarczonego przez nas, aby ułatwić znalezienie siebie nawzajem, jeśli skończysz na tej samej podróży po drodze.

  Po przybyciu do kraju goszczącego, my lub Twoja rodzina goszcząca spotkamy się z Tobą na peronie pociągu lub na lotnisku, gdzie razem udamy się do Twojej rodziny goszczącej.

 • Czy potrzebuję ubezpieczenia podczas roku wymiany?

  Tak, potrzebujesz. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia w firmie DR-Walter, która specjalizuje się w tego typu podróżach i ubezpieczeniach. Możesz również skorzystać z własnego ubezpieczenia, ale musi być ono najpierw zatwierdzone przez szkołę, a czasami również przez kraj goszczący, do którego jedziesz.

  Więcej informacji na temat rezerwacji i płatności

 • Ile potrzebuję kieszonkowego?

  Zalecamy, abyś miał co najmniej 400 USD/ 400 EUR kieszonkowego na miesiąc. Bądź przygotowany, że na początku pobytu możesz potrzebować więcej, ponieważ możesz potrzebować kupić książki, bilety autobusowe, karty telefoniczne i inne.

  Pamiętaj, aby nigdy nie pożyczać pieniędzy od rodziny goszczącej lub przyjaciół.

 • Czego oczekuje się od mnie jako ucznia z wymiany?

  Jako uczeń z wymiany będziesz miał do czynienia z wieloma nowymi wrażeniami i doświadczeniami. Niektóre rzeczy mogą wydawać się inne, a niektóre jak w domu. W takich sytuacjach ważne jest, aby zachować otwarty umysł i uszanować fakt, że doświadczasz teraz zupełnie innej kultury, gdzie są inni, którzy ustalają zasady zamiast Twoich rodziców.

  Musisz przestrzegać naszych zasad. Zasady te są dla Twojego bezpieczeństwa i jeśli nie będziesz ich przestrzegać, będziesz musiał wrócić do domu, niezależnie od tego, jak długi lub krótki jest Twój rok wymiany. Jeśli będziesz musiał wrócić do domu z powodu złamania zasad, nie otrzymasz zwrotu pieniędzy.

  Na przykład, nie możesz pić alkoholu, brać narkotyków, robić sobie tatuażu lub piercingu podczas pobytu. Nie wolno Ci również prowadzić samochodu lub motoroweru/motocykla ani podejmować pracy zarobkowej. Możesz jednak zaangażować się w wolontariat w dziedzinie, która Cię pasjonuje.

  W domu rodziny goszczącej będziesz musiał pomagać w codziennych obowiązkach, a także uczestniczyć w kolacji, spędzać czas z rodziną i brać udział w jej zajęciach. Rodzina goszcząca jest odpowiedzialna za Ciebie podczas całego pobytu i ważne jest, abyś słuchał tego, co mają do powiedzenia. Dzięki otwartemu dialogowi dojdziecie do porozumienia, co jest dla Was odpowiednie. Jedną z rad jest zapytanie rodziny goszczącej pierwszego dnia pobytu, jakie są jej oczekiwania wobec Ciebie.

 • Czy moi rodzice mogą mnie odwiedzić podczas roku wymiany?

  Tak, Twoi rodzice mogą odwiedzić Ciebie i Twoją rodzinę goszczącą podczas roku wymiany, ale tylko pod koniec wymiany. Nie mogą jednak oczekiwać, że zostaną u rodziny goszczącej i muszą sami zorganizować sobie zakwaterowanie podczas swojej wizyty.

 • Czy muszę sam rezerwować bilety?

  Nie, kiedy wyjeżdżasz na rok wymiany z STS, my rezerwujemy wszystkie Twoje podróże. Następnie, gdy zbliża się data wyjazdu, wyślemy Ci wszystkie bilety. Rezerwujemy Twoją podróż do domu dopiero wtedy, gdy zbliża się termin powrotu.

 • Czego mogę się spodziewać po mojej rodzinie goszczącej?

  Wszystkie rodziny goszczące są różne. Niektóre mają dzieci, inne nie. Niektóre są religijne, inne nie. Ale mają jedną wspólną cechę. Chcą, żeby to był najlepszy rok w Twoim życiu!

  Rodzina goszcząca jest odpowiedzialna za Ciebie przez cały okres Twojego pobytu, więc to ona ustala zasady, jak np. kiedy masz być w domu i w czym masz pomagać. Zapewniają Ci wyżywienie i koszty utrzymania. Inne koszty, takie jak artykuły higieniczne, bilety autobusowe, zajęcia rekreacyjne, podróże, ubrania i inne, ponosisz na własną odpowiedzialność.

 • Ile muszę mieć lat, aby wyjechać na rok wymiany?

  Zazwyczaj musisz mieć od 14 do 18 lat w momencie rozpoczęcia roku wymiany. Może się to różnić w zależności od systemu szkolnego w różnych krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronach interesującego Cię kraju.

  Należy pamiętać, że w przypadku osiągnięcia wieku 18 lat mogą obowiązywać dodatkowe opłaty.

 • Jaka jest różnica między High School Classic a Select?

  High School Classic to tradycyjny program wymiany dla szkół średnich. Jest to idealny program dla Ciebie, jeśli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę w szkole średniej za granicą i jesteś gotowy na wszystkie niespodzianki i doświadczenia, które mogą się z tym wiązać. Na podstawie Twojego profilu, zostaniesz połączony z rodziną goszczącą i szkołą w wybranym kraju. Zostaniesz umieszczony w klasie, która najlepiej odpowiada Twojemu wiekowi, umiejętnościom językowym i poziomowi nauczania.

  Jeśli wybierzesz program High School Select, Twój pobyt za granicą jest całkowicie w Twoich rękach i w wielu przypadkach możesz zdecydować zarówno o mieście, jak i o szkole, do której chcesz uczęszczać. Na przykład, jeśli chcesz brać specjalne lekcje sztuki, mediów, dodatkowych języków, sportu lub gry na instrumencie, możesz znaleźć to, czego szukasz w naszej szerokiej gamie szkół Select.

  Niezależnie od tego, co wybierzesz, obie opcje zapewnią Ci najlepszy rok w życiu.

 • Co powinienem wziąć pod uwagę, wybierając miasto do High School Select?

  Wielu uczniów, którzy decydują się na rezerwację roku wymiany poprzez nasz program Select, chciałoby zostać w większym mieście. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że lepiej jest zatrzymać się w nieco mniejszym mieście, ponieważ łatwiej jest poznać nowych ludzi.

 • Czy mam gwarancję umieszczenia mnie na wymianie i znalezienia rodziny goszczącej?

  W STS mamy gwarancję otrzymania miejsca u rodziny goszczącej. Oznacza to, że zapewniamy, że wszyscy nasi studenci mogą wyjechać i przeżyć rok wymiany za granicą. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy nie będziemy mogli znaleźć dla Ciebie szkoły lub rodziny goszczącej w wybranym przez Ciebie miejscu docelowym, zostanie Ci zaproponowane alternatywne miejsce docelowe. Dużą zaletą jest wcześniejsze złożenie wniosku, abyśmy mieli więcej czasu na znalezienie najlepszego możliwego dopasowania między Tobą a rodziną goszczącą. 

 • Jaki jest najlepszy czas na skorzystanie z zagranicznej wymiany uczniowskiej?

  Możesz wyjechać, kiedy tylko chcesz! Po ukończeniu szkoły podstawowej możesz kontynuować naukę na poziomie odpowiadającym poziomowi edukacji w Twoim kraju lub w przerwie pomiędzy pierwszą a drugą klasą szkoły średniej – pod warunkiem, że jesteś w odpowiednim wieku w kraju, do którego chcesz się udać.