STS High School 14–18 years of age

Nigdy nie mów "nie" nowym doświadczeniom

Cedrik ze Szwajcarii był na wymianie w Kanadzie.

Gdzie pojechałeś i dlaczego?

Pojechałem do Kanady, głównie dlatego, że moi rodzice uznali ją za bezpieczniejszą alternatywę dla USA, gdzie pierwotnie chciałem pojechać. Nie żałuję jednak wyjazdu do Kanady. Jest bardzo podobna do USA.

Dlaczego pojechałeś na wymianę?

Głównie dlatego, że chciałem doświadczyć więcej tego, co świat ma do zaoferowania, będąc jeszcze młodym, a także poprawić swój angielski.

Jak to było mieszkać z rodziną goszczącą?

To było całkiem fajne doświadczenie! Jeśli jesteś blisko z rodziną goszczącą, to tak jakbyś mieszkał w domu z najlepszymi przyjaciółmi. Tęskniłem jednak za moją szwajcarską rodziną.

Jak było w szkole?

Szkoła była bardzo interesująca. Jest o wiele łatwiej niż w Szwajcarii, ponieważ możesz stworzyć swój własny harmonogram zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Testy nie są tak trudne i masz więcej wolnego czasu, co pozwala ci odkrywać kraj i jego kulturę.

Co robiłeś w wolnym czasie? Jakieś nowe hobby?

Ponieważ mieszkałem dość daleko, zacząłem uprawiać turystykę pieszą. Chodziłem na godzinne spacery na łonie natury. Z przyjaciółmi często jeździłem do miasta, aby pójść do centrum handlowego lub wyjść coś zjeść.

Czy łatwo/trudno było zdobyć przyjaciół?

Znalezienie przyjaciół było dla mnie bardzo łatwe, ponieważ jestem ekstrawertyczną osobą. Kanadyjczycy i tak są bardzo przyjaźni, więc podchodzenie do ludzi i rozpoczynanie rozmów często tworzyło nowe przyjaźnie.

Co było dla ciebie dużym wyzwaniem? Jak je pokonałeś?

Dużym wyzwaniem było dla mnie życie na odludziu. Nic nie było w zasięgu spaceru. Miasto było oddalone tylko o 30 minut jazdy samochodem, ale ponieważ nie było tam transportu publicznego, zawsze musiałam korzystać z pomocy przyjaciół lub rodziny goszczącej. Ponieważ wszyscy moi znajomi byli w 12 klasie, nie było to problemem, ponieważ wszyscy posiadali prawo jazdy. Było to jednak pewne wyzwanie, gdy przyjechałem i nie miałem jeszcze wielu przyjaciół. Kolejnym wyzwaniem była ekstremalnie zimna pogoda. Czasami pogoda zamykała nas na kilka dni, ponieważ stan dróg był tak zły, że trzeba było odwołać lekcje.

Co było najlepsze w Twojej wymianie?

Najważniejszą rzeczą z mojego roku wymiany są wszyscy przyjaciele, których poznałem. Nadal jestem z nimi w kontakcie i zamierzam odwiedzić ich tego lata.

Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie?

Moim najlepszym wspomnieniem jest Dzień Kanady, 1 lipca. To była ostatnia noc, którą spędziłam w Kanadzie, byłem ze wszystkimi moimi przyjaciółmi i musiałem się z nimi pożegnać. To było niesamowicie smutne, ale też bardzo piękne, ponieważ były fajerwerki i ogólnie świetna atmosfera.

Czego się nauczyłeś?

Nigdy nie mów "nie" nowym doświadczeniom, a pożegnania nie trwają wiecznie.

Czy możesz polecić wyjazd?

Tak, jak najbardziej!

Dlaczego warto pojechać na wymianę?

Aby doświadczyć więcej tego, co świat ma do zaoferowania i uczyć się języków obcych.

Twoja najlepsza rada?

  1. Nie staraj się szukać dziewczyny, ponieważ twoja relacja się skończy, gdy tylko wyjedziesz, co jest nieuniknione.
  2. Spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi i rodziną goszczącą.
  3. Odłącz się od telefonu.

Dlaczego wybrałeś STS?

Ponieważ moi znajomi polecili mi STS i oferowali wymianę licealną w Kanadzie.

Czy byłeś zadowolony z STS?

Tak, bardzo. Zawsze odpowiadano na wszystkie moje pytania i wszystko odbywało się profesjonalnie.

Co teraz robisz?

Nadal chodzę do szkoły w Szwajcarii i ukończę ją latem 2024 roku.

Jak wymiana wpłynie na Twoją przyszłość?

Na kilka sposobów. Poprawiłem swój angielski, co jest bardzo ważne w kontekście tego, co chciałbym robić w przyszłości. Poznałem też kilku przyjaciół, których prawdopodobnie będą nimi już całe życie. Dzięki wymianie stałem się też bardziej dojrzały, ponieważ nie miałem rodziców przy sobie przez cały czas.